Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej ryb poddanych obróbce cieplnej (np. smażonych, grillowanych i gotowanych) w 23 punktach gastronomicznych.
Cechy organoleptyczne
W zakresie cech organoleptycznych sprawdzono 28 partii. Nie stwierdzono nieprawidłowości.
Badania laboratoryjne
Parametry fizykochemiczne skontrolowano w 30 partiach. Ze względu na wykrycie DNA innego gatunku ryby zakwestionowano 1 partię (3%).
Oznakowanie
Oznakowanie zweryfikowano w przypadku 70 partii, z czego w 49 stwierdzono nieprawidłowości (70%). Dotyczyły one:
- Podmiany asortymentowej (flądrę zastąpiono gładzicą).
- Braku podania nazwy opisowej środka spożywczego uwzględniającej zastosowaną obróbkę cieplną.
- Braku wskazania składu składników złożonych (np. chrzanu, ćwikły, sosu).
- Pominięcia w karcie menu formy elementu kulinarnego ryby (np. dzwonka, tusza, filet).
- Braku podania w miejscu sprzedaży (ani w żaden inny sposób w miejscu dostępnym bezpośrednio konsumentowi finalnemu) wykazu składników stosowanych do produkcji wraz z wyróżnieniem alergenów.
Źródło: https://www.gov.pl/web/ijhars/jakosc-handlowa-ryb-w-2021-r
Przeczytaj także
Badania naukowe rzucają nowe światło na potencjalne ryzyko zdrowotne związane z zanieczyszczeniem ryb rtęcią. Coraz większe grono badaczy jest bowiem zdania, że ostrzeganie przed jedzeniem ryb ze względu na zawartą w nich rtęć jest nieuzasadnione.
W związku z przedświątecznym wzrostem zapotrzebowania konsumentów na zakup żywych karpi w punktach sprzedaży detalicznej, Główny Lekarz Weterynarii zaleca stosowanie ogólnych zasad.
Ujednolicenie struktur urzędowej kontroli żywności, edukacja społeczeństwa dotycząca zdrowego odżywiania, zwiększenie skuteczności i efektywności systemu kontroli to główne rekomendacje, które przedstawiła Najwyższa Izba Kontroli podczas seminarium dotyczącego systemu kontroli bezpieczeństwa żywności w Polsce. System kontroli bezpieczeństwa żywności w Polsce - stan obecny i pożądane kierunki zmian - co najważniejszego w raporcie NIK?