Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Od 17 listopada 2017 do 9 lutego 2018 trwają konsultacje publiczne na temat tłuszczów trans. Do rozmów zaproszeni zostali wszyscy obywatele i organizacje, a w szczególności: konsumenci, restauratorzy, przetwórcy, dystrybutorzy żywności, oragnizacje biznesowe (w tym stowarzyszenia, izby handlowe itp.), instytucje publiczne, organizajce pozarządowe oraz instytucje badawcze.
Cel konsultacji
Tłuszcze trans są szczególnym rodzajem nienasyconych tłuszczów, które są obecne w żywności, których spożywanie zwiększa ryzyko choroby wieńcowej bardziej niż jakikolwiek inny składnik odżywczy. Tłuszcze trans mogą być produkowane przemysłowo i mogą naturalnie występować w produktach spożywczych pochodzących od przeżuwaczy, takich jakprodukty mleczne lub mięso bydła, owiec lub kóz.
Komisja Europejska przeprowadza obecnie ocenę skutków ewentualnej inicjatywy mającej na celu ograniczenie spożycia przemysłowych tłuszczów trans w diecie konsumentów w UE, na przykład dzięki ograniczeniu zawartości tłuszczów trans w żywności poprzez samoregulację lub na drodze prawnej, np. poprzez wprowadzenie obowiązkowego znakowania zawartości tłuszczów trans w żywności na etykietach produktów lub zakaz stosowania częściowo uwodornionych olejów, które są głównym źródłem przemysłowych tłuszczów trans, w produkcji żywności poprzez samoregulację lub poprzez prawnie wiążący środek.
Konsultacje obejmują rozmowy z zainteresowanymi stronami i właściwymi organami krajowymi, które zostały już przeprowadzone przez Komisję oraz zewnętrznego wykonawcę, który wspiera prace Komisji nad tematem tłuszczów trans. Konsultacje mają na celu umożliwienie wszystkim zainteresowanym stronom i poszczególnym obywatelom, potencjalnie zainteresowanym tłuszczami trans, dodatkowej możliwości przedstawienia ich opinii na temat kluczowych elementów oceny skutków.
Jak przesłać odpowiedź?
Kwestionariusz online można wypełnić klikając w: Ankieta UE, która dostępna jest w dowolnym z oficjalnych języków UE. W dowolnym momencie można zapisać swoje odpowiedzi i wrócić do niech później. Pytania oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.
Odpowiedzi mogą zostać publikowane w Internecie. Ważne jest, aby zapoznać się z treścią Oświadczenia o szczególnej prywatności dołączonego do niniejszej konsultacji, w celu uzyskania informacji na temat sposobu przetwarzania danych osobowych i wkładu.
Uwaga: w celu zachowania przejrzystości organizacje, sieci, platformy lub osoby samozatrudnione zaangażowane w działania mające na celu wywarcie wpływu na proces decyzyjny w UE zostały zaproszone do podania do wiadomości publicznej informacji na swój temat poprzez rejestrację w Rejestrze służacym przejrzystości oraz podpisanie Kodeksu Postępowania.
Jeśli jesteś już zarejestrowaną organizacją, odpowiadając na ankietę online podaj swój numer rejestracyjny. Jeśli Twoja organizacja nie jest zarejestrowana, możesz zarejestrować się tutaj. Następnie możesz wrócić do tej strony i przesłać swój wkład jako zarejestrowana organizacja. Jeśli organizacja nie jest zarejestrowana, jej przedłożenie jest publikowane oddzielnie od zarejestrowanych organizacji, chyba że zostaną uznane za reprezentatywne zainteresowane strony za pośrednictwem odpowiednich postanowień Traktatu.
Przeczytaj także
Szanowni Państwo,poniżej przedstawiamy Państwu listę polskich produktów zgłoszonych do RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed), a także informacje i komunikaty Inspekcji Państwowych (21.12.2017-09.01.2018)
W czerwcu tego roku na stronach Parlamentu Europejskiego ukazał się tekst autorstwa Nory Hahnkamper-Vandenbulcke, udostępniony również w wersji polskiej. Ten krótki i syntetyczny, lecz również przekrojowy, tekst wydaje nam się świetnym wprowadzeniem...