Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Z tego powodu ludzie muszą jeść je stosunkowo szybko. Japońscy naukowcy odkryli sposób na utrzymanie kształtu lodów, bez względu na tempo ich jedzenia – stworzyli lody, które się nie rozpuszczają.
Innowacyjne lody wytworzono, korzystając z przypadkowego odkrycia japońskiego szefa kuchni. Kucharz został poproszony o znalezienie sposobu na wykorzystanie truskawek, które rosły na obszarach dotkniętych w 2011 roku trzęsieniem ziemi i tsunami. Truskawki, ze względu na swój zdeformowany kształt, nie cieszyły się zainteresowaniem konsumentów. Japoński szef kuchni, chcąc znaleźć najlepszy sposób na ich przetworzenie, tworzył z truskawek rozmaite potrawy. Zdumiony kucharz zauważył, iż zrobiony przez niego krem z truskawek samoistnie zestalił się, mimo braku dodatków funkcjonalnych, które mogłyby dać taki efekt.
Sprawie bliżej przyjrzał się zespół japońskich naukowców z Uniwersytetu w Kanazawa, który początkowo również nie potrafił wyjaśnić fenomenu samoistnie zestalającego się kremu truskawkowego. Okazało się, iż zjawisko to jest związane z obecnością w truskawkach konkretnego związku z grupy polifenoli. Substancja ta odpowiadała za zestalenie kremu i utrudniała oddzielanie się wody od oleju, które to występuje podczas procesu rozpuszczania się tradycyjnych lodów. Naukowcy wyizolowali ten związek i, w formie ekstraktu, zastosowali go jako dodatek do lodów. Wytworzone
w ten sposób lody nie topiły się. Ze względu na to, iż substancja została zastosowana w formie całkowicie naturalnego ekstraktu, jej dodatek nie wymagał przeprowadzenia przez służby, nadzorujące bezpieczeństwo żywności w Japonii, dodatkowych testów. Lody trafiły do lokalnych sklepów. Innowacyjny produkt wzbudził ogromne zainteresowanie wśród konsumentów, którzy chcąc zweryfikować trwałość lodów wystawiali je na rozmaite próby takie jak przechowywanie ich przez dłuższy czas na pełnym słońcu czy podgrzewanie z wykorzystaniem suszarki do włosów. Lody, niezależnie od warunków, utrzymywały swój kształt przez kilka godzin. Nawet długi czas ich przechowywania w słoneczny dzień, nie zmienił najbardziej charakterystycznej funkcji lodów, jaką jest przyjemne chłodzenie podczas ich spożywania, które wciąż było odczuwalne.
Obecnie lody, które się nie rozpuszczają są dostępne wyłącznie w Japonii, jednak ze względu na ich popularność niewykluczone, iż za jakiś czas pojawią się również w innych krajach.
Źródła:
FoodExecutive: Japanese scientists develop ice cream that doesn't melt
Przeczytaj także
Według ankiety przeprowadzonej przez IDFA wśród producentów i dostawców lodów w USA najbardziej popularnym smakiem lodów okazał się być smak waniliowy, jednak smaki czekoladowe takie jak czekoladowy...
Decyzją National Organic Standards Board (NOSB), karagen został wycofany z listy akceptowalnych dodatków do żywności ekologicznej. Decyzja ta nie ogranicza stosowania karagenu jako dodatku do żywności nie ekologicznej.