Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wyniki badania przeprowadzonego wśród osób starszych, opublikowane w czasopiśmie Frontier in Aging Neuroscience wskazują, że spożywanie luteiny powiązane jest z zachowaniem "inteligencji skrystalizowanej". Jest to rodzaj inteligencji, składającej się z wiedzy nabytej przez jednostkę przez całe życie oraz z umiejętności znajdowania dostępu do tej wiedzy.
Luteina jest jednym z kilku barwników roślinnych, który dostarczany jest do organizmu człowieka wraz z dietą. Znajduje się on głównie w zielonych warzywach liściowych, warzywach krzyżowych (np. brokułach) czy żółtku jaj. Luteina gromadzi się w mózgu, osadzając się w błonach komórkowych, gdzie prawdopodobnie odgrywa rolę neuroprotekcyjną.
W badaniu wzięły udział 122 zdrowe osoby, w wieku od 65 do 75 lat, które rozwiązały standardowy test inteligencji skrystalizowanej. Od uczestników badania pobrano próbki krwi, w celu określenia poziomu luteiny. Wykonano również rezonans magnetyczny badanych osób, dla zobrazowania i pomiaru objętości poszczególnych struktur ich mózgów. Badacze skupili się na płacie skroniowym mózgu – części, która odpowiada za inteligencję skrystalizowaną.
Badania wykazały, że osoby z wyższym poziomem luteiny w surowicy krwi, radziły sobie lepiej z rozwiązywaniem testów inteligencji skrystalizowanej. Poziom luteiny w surowicy krwi, wynika z pobrania tego składnika z dietą tylko w ostatnim czasie. Jest on jednak związany ze stężeniem luteiny w mózgu, które odzwierciedla pobranie długoterminowe.
U osób z wyższym poziomem luteiny w surowicy, zaobserwowano tendencję do posiadania grubszej warstwy istoty szarej w obszarze przyhipokampowym.
Badania potwierdziły, że objętość istoty szarej w obszarze przyhipokampowym prawej półkuli mózgu, odpowiada związkowi między luteiną a inteligencją skrystalizowaną. Jest to pierwsza informacja, na temat tego, które regiony mózgu odgrywają szczególną rolę w zachowaniu tego rodzaju inteligencji oraz w jaki sposób czynniki takie jak dieta mogą na to wpływać.
Niestety badania nie wykazały związku przyczynowego. Pokazują jedynie, że luteina jest związana z inteligencją skrystalizowaną, przez korę przyhipokampową.
Można przypuszczać, że luteina w diecie wpływa na strukturę mózgu. Możliwe, że działa przeciwzapalnie lub pomaga w sygnalizacji między komórkami. To odkrycie stanowi kolejny dowód, sugerujący, że poszczególne składniki odżywcze, wpływając na specyficzne cechy starzenia się mózgu, spowalniają związany z wiekiem zanik funkcji poznawczych.
Źródła:
Nutraceuticals World
Przeczytaj także
Co sprawia, ze stewia jest tak bardzo słodka? Jak to możliwe, że ten słodzik utrzymuje poziom cukru we krwi pod kontrolą? Naukowcy w końcu znaleźli odpowiedzi na te pytania.