Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Odpowiednio zbilansowana dieta to jeden z kluczowych elementów zdrowego trybu życia. Jako społeczeństwo jesteśmy tego faktu coraz bardziej świadomi. Zaczynamy z większą uwagą podchodzić do komponowania codziennego jadłospisu. Z rosnącym zainteresowaniem śledzimy nowinki dietetyczne. Wiemy, że zdrowa dieta może znacznie poprawić jakość życia. Jak jeść, by dobrze funkcjonować? Oto pięć dietetycznych trendów, które warto znać i wdrożyć!
Termin “comfort food” obecny jest w literaturze od 1966 roku, jednak dopiero teraz nabrał wyjątkowego znaczenia. Któż z nas nie tęskni za smakiem domowej szarlotki z lodami spożywanej w otoczeniu natury? Kto nie wróciłby do beztroskich czasów dzieciństwa, w których zaraz po powrocie ze szkoły czekała pomidorowa od babci? Comfort food to jedzenie, które kojarzy się z bezpieczeństwem młodzieńczych lat. Dla każdego może to być coś innego. Trend na comfort food odzwierciedla nasze pragnienie powrotu do prostych i sprawdzonych rodzinnych receptur.
Jakościowe jedzenie odżywia cały organizm, a więc również mózg. Odpowiednio zbilansowana dieta wspiera działanie układu nerwowego – może wspomagać koncentrację i procesy uczenia, a nawet poprawiać samopoczucie. W codziennym jadłospisie warto zadbać przede wszystkim o źródła naturalnych antyoksydantów – związków, które chronią komórki przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.
Klub 0% rośnie w siłę. Tym samym wzrasta świadomość dotycząca wpływu używek na organizm. Coraz większą popularnością cieszą się napoje niskoalkoholowe i bezalkoholowe – i to również wśród młodzieży. Świadomy konsument wie, że używki destrukcyjnie wpływają zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.
Od kondycji mikrobioty jelitowej zależy zdrowie całego organizmu. Spożywanie w nadmiarze żywności wysoko przetworzonej, stosowanie używek, niski poziom aktywności fizycznej i przewlekły stres – to wszystko zaburza prawidłowe funkcjonowanie mikroflory w jelitach. Komponując zdrowy jadłospis, warto wprowadzić związki, które wspierają działanie jelit i całego układu trawiennego. Mowa o błonniku pokarmowym i naturalnych probiotykach. Błonnik znajdziemy głównie w pełnoziarnistych produktach zbożowych i warzywach. Z kolei źródłem naturalnych probiotyków są produkty mleczne (jogurt, kefir, maślanka) i kiszonki.
Mieszkańcy Europy coraz częściej spoglądają z zaciekawieniem na styl życia Japończyków. Okinawa należy do tzw. niebieskiej strefy – obszaru, na którym ludzie żyją dobrze, zdrowo i długo. Co ciekawe, wśród niebieskich stref znajdziemy także miasto USA (Loma Linda), grecką wyspę (Ikaria) i miejscowość w Kostaryce (Nicoya). Sekret długowieczności poznali także mieszkańcy Sardynii. Co możemy zrobić, żeby żyć tak jak oni? Długowieczni jedzą prosto i roślinnie, a do tego unikają żywności wysoko przetworzonej i cukru. Nie bez znaczenia jest także klimat. Wszystkie niebieskie strefy zlokalizowane są w krajach ciepłych, w których nie brakuje słońca. To z kolei zachęca do aktywności na świeżym powietrzu.
Więcej na temat trendów żywieniowych znajdziesz na stronie: https://www.maczfit.pl/blog/jak-jesc-by-dobrze-i-dlugo-zyc-badanie-trendow/
Przeczytaj także
Nolo czyli No alcohol & low to nowy trend wśród konsumentów głównie młodych z Gen Z i Milenialsów.
Wspólne badanie przeprowadzone przez ekspertów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady po raz kolejny dowodzi jak istotne znaczenie dla zdrowia ma włączenie do diety nasion roślin strączkowych.
W renomowanym czasopiśmie naukowym „The Lancet” ukazała się niedawno publikacja dotycząca żywności wysokoprzetworzonej pochodzenia roślinnego i jej związku z ryzykiem chorób układu krążenia. Mimo że badanie odbiło się w mediach szerokim echem, okazuje się, że jego wyniki niekoniecznie są poprawnie interpretowane.