Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W renomowanym czasopiśmie naukowym „The Lancet” ukazała się niedawno publikacja dotycząca żywności wysokoprzetworzonej pochodzenia roślinnego i jej związku z ryzykiem chorób układu krążenia. Mimo że badanie odbiło się w mediach szerokim echem, okazuje się, że jego wyniki niekoniecznie są poprawnie interpretowane.
Szeroko zakrojone badanie
Celem międzynarodowego zespołu naukowców, którzy opublikowali artykuł, była ocena ryzyka schorzeń układu sercowo-naczyniowego w kontekście spożycia różnego rodzaju produktów – pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, o wysokim lub niskim stopniu przetworzenia. Badanie przeprowadzono z udziałem ponad 126 000 dorosłych Brytyjczyków, których zdrowie monitorowano przez okres ok. 9 lat. Autorzy zaobserwowali, że „udział w diecie żywności roślinnej innej niż wysokoprzetworzona był odwrotnie skorelowany z ryzykiem chorób układu krążenia, podczas gdy produkty wysokoprzetworzone pochodzenia roślinnego wykazywały w tym względzie pozytywną korelację”.
Szkodliwość produktów roślinnych?
Uzyskane przez naukowców wyniki potraktowane zostały w dużej mierze jako dowód na szkodliwość produktów typu plant-based. Trzeba jednak pamiętać, że roślinne zastępniki mięsa nie miały dużego udziału w diecie osób badanych – zaledwie 0,2%. Zdecydowaną większość wysokoprzetworzonych produktów, o których mowa w publikacji, stanowiły paczkowane wypieki, słodycze, słone przekąski czy słodzone napoje.
Eksperci ostrzegają przed pochopnymi wnioskami
Eksperci w zakresie żywienia i dietetyki zwracają uwagę, że rezultaty te mogą stwarzać mylne wrażenie, jakoby roślinne alternatywy dla mięsa i mleka powiązane były z ryzykiem chorób serca. „Nie taki jest wydźwięk tego badania”, podkreśla dr Duane Mellor, dietetyk i naukowiec z Uniwersytetu Aston w Wielkiej Brytanii. Co istotne, wcześniejsze publikacje naukowe – jak artykuł zespołu z Uniwersytetu Stanforda opublikowany w 2020 r. na łamach „American Journal of Clinical Nutrition” – dowodzą, że zastępowanie produktów mięsnych ich roślinnymi odpowiednikami może mieć pozytywny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
Źródła:
Przeczytaj także
W ramach międzynarodowego projektu naukowcy z SWPS przeanalizowali postawy europejskich konsumentów.
Nie ulega wątpliwości, że branża spożywcza przeżywa obecnie epokowy moment, w którym mikrobiologia staje się kluczowym czynnikiem w transformacji i ewolucji przemysłu spożywczego. Wzrost zainteresowania zdrowym odżywianiem oraz rosnąca świadomość konsumentów na temat wpływu diety na zdrowie człowieka coraz częściej skłaniają producentów żywności do poszukiwania nowych rozwiązań, zarówno produktowych, jak i procesowych.
Pokolenie Z i milenialsi w obliczu obecnego kryzysu związanego z kosztami życia bardziej skłaniają się w kierunku zdrowego odżywiania, ograniczając tym samym rzeczy mniej istotne, w tym usługi platform streamingowych.