Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Międzynarodowy zespół naukowców, w tym z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, odkrył naturalny niebieski barwnik. Nowy błękit cyjan, uzyskany z czerwonej kapusty, może stać się alternatywą syntetycznych niebieskich barwników spożywczych, takich jak szeroko stosowany FD&C Blue No. 1. Swoje badania naukowcy opublikowali w kwietniu w Science Advances.
Niebieski barwnik z czerwonej kapusty
Niebieskie barwniki są z natury dość rzadkie - wiele z nich to naprawdę czerwienie i fiolety. Właściwy niebieski kolor jest również ważny przy mieszaniu innych kolorów, takich jak zielony. Jeśli niebieski nie jest właściwy, po zmieszaniu da brązowe odcienie kolorów.
Ekstrakty z czerwonej kapusty są szeroko stosowane jako źródło naturalnych barwników spożywczych, zwłaszcza czerwonych i fioletowych. Te barwniki nazywane są antocyjanami. Przez około dziesięć lat zespół kierowany przez naukowców z Mars Advanced Research Institute i Mars Wrigley Science and Technology we współpracy z UC Davis Innovation Institute for Food and Health; Uniwersytetem Stanowym Ohio; Uniwersytetem Nagoya, Japonia; Uniwersytetem w Awinionie, Francja i Uniwersytetem SISSA we Włoszech pracowali nad wyizolowaniem niebieskiego antocyjanu z czerwonej kapusty.
Enzymy do konwersji kolorów
Naukowcy opracowali sposób na przekształcenie antocyjanów w kapuście w związek koloru niebieskiego. Przebadali miliony enzymów pod kątem kandydatów, które mogłyby wykonać to zadanie i przetestowali w laboratorium. Na podstawie tych wyników naukowcy wykorzystali metody obliczeniowe do przeszukania ogromnej liczby potencjalnych sekwencji białek - 1020, czyli więcej niż liczba gwiazd we Wszechświecie - w celu zaprojektowania enzymu, który dokonałby konwersji z dużą wydajnością.
Dzięki temu enzymowi byli w stanie przekształcić błękit antocyjanowy z niewielkiej frakcji ekstraktu z czerwonej kapusty w produkt pierwotny, umożliwiając pełne scharakteryzowanie nowego niebieskiego barwnika.
Źródło: https://lettersandscience.ucdavis.edu/news/new-natural-blue-food-coloring
Przeczytaj także
Zgodnie z prawodawstwem UE) EFSA opublikowała roczne sprawozdanie, w którym prezentuje wyniki badań poziomów pozostałości pestycydów w żywności na rynku UE. W 2019 r. przeanalizowano łącznie 96 302 próbek, z czego 96,1% mieściło się w prawnie dozwolonych poziomach. Polska zajęła niechlubne 3. miejsce wśród państw z największą liczbą przekroczeń.
Olej rzepakowy jest jednym z trzech najczęściej produkowanych olejów na świecie. Cechuje się wysoką zawartością fitosteroli, tokochromanoli, związków fenolowych oraz polienowych (wielonienasyconych) kwasów tłuszczowych. Ze względu na skład kwasów tłuszczowych olej rzepakowy jest bardzo podatny na proces utleniania, który jest główną przyczyną pogorszenia jakości żywności.
Naukowcy z Oregon State University i amerykańskiego Departamentu Rolnictwa znacznie poszerzyli wiedzę na temat genomu chmielu, co ma istotne konsekwencje dla przemysłu piwowarskiego i naukowców badających potencjalne korzyści medyczne chmielu.