Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zapewnienie odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa oferowanych środków spożywczych to jedno z zasadniczych zadań podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze. W tym zakresie istotnym jest m.in. monitorowanie poziomów zanieczyszczeń w produkcie. Podstawowymi aktami regulującymi ww. kwestie są Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/915 z dnia 25 kwietnia 2023 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów niektórych zanieczyszczeń w żywności oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1881/2006 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 119, str. 103 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2073/2005 z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych (Dz. U. UE. L. z 2005 r. Nr 338, str. 1 z późn. zm.).
Powyższe rozporządzenia określają najwyższe dopuszczalne poziomy (NDP) zawartości w żywności oraz wytyczne co do sposobu przeprowadzania badań dla większości substancji zanieczyszczających, które są lub mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka. Niemniej nie wszystkie potencjalnie niebezpieczne zanieczyszczenia doczekały się prawnie określonego NDP – sytuacja niektórych substancji nadal nie została uregulowana, co w praktyce budzi wiele komplikacji i wątpliwości po stronie podmiotów działających na rynku spożywczym.
Wśród zanieczyszczeń, które wciąż nie mają ustawowo określonych najwyższych dopuszczalnych poziomów zawartości w żywności można wymienić m.in. pozostałości węglowodorów olejów mineralnych (MOH).
Z pełnej wersji artykułu dowiesz się m.in.:
-czym są MOSH i MOAH?
-jakie dotyhczas były prowadzone badania nad tymi związkami?
-jaki jest obecny stan prawny?
-jakie są sankcje w przypadku przekroczenia zalecanych poziomów zawartości MOSH/MOAH?
Pełna wersja artykułu dostępna jest wyłącznie w Strefie Managera pod adresem:
W Strefie Managera dodatkowo znajdziesz:
>> Więcej o STREFIE MANAGERA <<
Zadzwoń +48 501 370 590 lub napisz strefamanagera@foodfakty.pl
Przeczytaj także
Wraz ze wzrostem zainteresowania tego typu produktami, pojawiają się częste pytania wśród producentów lub dystrybutorów, jak określić pochodzenie tych produktów. Jak dokładnie ustalić, z jakiego kraju pochodzi dany suplement diety?
5 kwietnia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2024 r. w sprawie substancji wzbogacających dodawanych do żywności, które uchyliło dotychczasowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 września 2010 r. w sprawie substancji wzbogacających dodawanych do żywności.
Z roku na rok przybywa opłat związanych z wprowadzaniem do obrotu, sprzedażą lub inną formą dysponowania produktami żywnościowymi. Różnie się one nazywają (czasem nawet nazwa opłata się w nich nie pojawia). Opłaty te rozproszone są w różnych regulacjach, dotyczą rozmaitych kategorii produktów i mają (często) odmienne funkcje.