Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zapewnienie odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa oferowanych środków spożywczych to jedno z zasadniczych zadań podmiotów prowadzących przedsiębiorstwa spożywcze. W tym zakresie istotnym jest m.in. monitorowanie poziomów zanieczyszczeń w produkcie. Podstawowymi aktami regulującymi ww. kwestie są Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/915 z dnia 25 kwietnia 2023 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych poziomów niektórych zanieczyszczeń w żywności oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1881/2006 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 119, str. 103 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2073/2005 z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie kryteriów mikrobiologicznych dotyczących środków spożywczych (Dz. U. UE. L. z 2005 r. Nr 338, str. 1 z późn. zm.).
Powyższe rozporządzenia określają najwyższe dopuszczalne poziomy (NDP) zawartości w żywności oraz wytyczne co do sposobu przeprowadzania badań dla większości substancji zanieczyszczających, które są lub mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka. Niemniej nie wszystkie potencjalnie niebezpieczne zanieczyszczenia doczekały się prawnie określonego NDP – sytuacja niektórych substancji nadal nie została uregulowana, co w praktyce budzi wiele komplikacji i wątpliwości po stronie podmiotów działających na rynku spożywczym.
Pełna treść w abonamencie Strefy Managera
Przeczytaj także
Naczelny Sąd Administracyjny po raz kolejny potwierdził, iż użycie określenia wiejski lub tradycyjny w oznakowaniu artykułu rolno-spożywczego wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych wymagań
W obliczu wyzwań związanych z zapewnieniem zrównoważonego i efektywnego dostarczania żywności dla rosnącej populacji światowej, eksploracja nowych źródeł białka stała się nieunikniona. Jednym z takich potencjalnych źródeł są właśnie larwy owadów. W ostatnich latach narasta zainteresowanie tymi organizmami jako alternatywnym źródłem odżywczym dla ludzi oraz zwierząt hodowlanych.
5 kwietnia 2024 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2024 r. w sprawie substancji wzbogacających dodawanych do żywności, które uchyliło dotychczasowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 września 2010 r. w sprawie substancji wzbogacających dodawanych do żywności.