Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Firma Nestlé poinformowała, że zamierza ponownie uruchomić w listopadzie br., pod warunkiem uzyskania zielonego światła od władz, jedną z dwóch linii produkcyjnych w swojej fabryce w Caudry, w której produkowana była pizza marki Buitoni - Fraîch'Up. W marcu br. uruchomiono procedurę wycofania pizzy wskazując ją jako źródło zakażeń E.coli, które były przyczyną zgonów dwojga dzieci i zatruciem kilkudziesięciu innych.
Pisaliśmy o tym:
ŚMIERTELNA E. COLI 026 W PIZZY BUITONI FIRMY NESTLE WYCOFYWANA Z CAŁEJ FRANCJI
PROKURATURA BADA PRZYCZYNY ZGONÓW PO SPOŻYCIU PIZZY FIRMY NESTLE SKAŻONEJ E. COLI
Nestlé chce ponownie uruchomić produkcję w zamkniętej od marca fabryce
Nestlé France poinformowało AFP, że wprowadziło „protokół ponownego uruchomienia” fabryki, w tym demontaż i czyszczenie linii produkcyjnych, w tym silosów na mąkę. Grupa chce ponownie otworzyć tylko jedną z dwóch linii produkcyjnych, tę, która produkowała pizze innego asortymentu niż „Fraîch'Up”, który był początkiem epidemii. Fabryka jest zamknięta od 18 marca.
Prefektura regionu Nord, gdzie znajduje się zakład produkcyjny Nestle, wskazała, że dekret prefektury na tym etapie „nie został uchylony” i nie zostanie „dopóki zaobserwowane anomalie (…) nie zostaną całkowicie skorygowane”. „Skuteczność podejmowanych działań” przez operatora „będzie dokładnie sprawdzana przez służby państwowe” – precyzuje przedstawiciel urzędu.
Według Nestlé, linia, na której produkowano pizzę Fraîch'Up, pozostanie zawieszona „do odwołania”, co spowoduje zwolnienia. Biorąc pod uwagę perspektywy sprzedaży w trudnym sektorze i zawieszenie do odwołania linii produkcyjnej pizzy Fraîch'Up, konieczne jest dostosowanie siły roboczej fabryki. Pracę może stracić blisko 80 pracowników.
Zanieczyszczona mąka czy brak odpowiednich warunki czystości i higieny produkcji?
Nestlé ujawniło również kilka wyników analiz wewnętrznych przeprowadzonych przez samą firmę. Potwierdzają one, że najbardziej prawdopodobną hipotezę było zastosowanie w produkcji skażeniej bakterią E.coli STEC mąki. Bakterii tego samego typu, które stwierdzono w pizzy będącej przyczyną zatrucia i zgonów. Analizy te przeprowadzono w maju i czerwcu na mące dostarczonej do fabryki w marcu 2022 r.
Mąka to była przechowywana w kilku silosach fabryki, które według pracowników nie były czyszczone od 2015 r. Nestlé nie kwestionuje doniesień pracowników. Wg rzecznika prasowego Nestlé „gdy silosy zawierają suchy produkt, powinny być czyszczone tylko przy zmianie przechowywanych składników”.
Zanieczyszczenie mąką dostarczaną przez dostawcę było jedną z hipotez, o których mówił szef Nestlé France w wywiadzie dla Le Figaro w lipcu oraz pracownicy cytowani przez France Inter. Jednak po kilku ostrzeżeniach w przeszłości i zeznaniach oskarżycielskich pracowników przytoczono inne możliwe przyczyny, takie jak warunki czystości i higieny.
Nestlé France, która po pobraniu ponad 2000 próbek, twierdzi, że nie wykryła żadnych bakterii na liniach produkcyjnych i w ich otoczeniu (ściany, ruszty itp.), ale wykryła bakterie na mrożonych pizzach wyprodukowanych między październikiem 2021 a lutym 2022.
Inspekcje organów służby zdrowia od kilku lat zgłaszały „obecność gryzoni” oraz „brak konserwacji i czyszczenia obszarów produkcyjnych, magazynowych i przejść” w fabryce. W 2012 r. odnotowano obecność „pleśni” i „rdzy”, w 2020 r. „pajęczyn” na suficie fabryki, „tłustych i zaolejonych” materiałów, a nawet brudu „nagromadzonego” w kanałach wentylacyjnych.
W marcu 2022 r., kiedy inspektorzy powrócili tam w ramach alertu zdrowotnego, zauważyli „bardzo wyraźne pogorszenie warunków higienicznych” w porównaniu z wrześniem 2020 r. i marcem 2021 r., jak wynika z jednego z raportów.
Próba odzyskania zaufania konsumentów
Grupa, która chce spróbować odzyskać zaufanie konsumentów po tym ogromnym skandalu, wskazuje, że od tego czasu wdrożyła „protokół ponownego uruchomienia” fabryki dotyczący tylko jednej z dwóch linii produkcyjnych, tej, której nie dotyczył proces wycofania. Linia, na której produkowano pizzę Fraîch'Up pozostają zawieszone „do odwołania”.
Źródło: