Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
12 maja br. wszczęto śledztwo pod zarzutem nieumyślnego spowodowania śmierci jednej osoby, naruszenia zdrowia 14 innych osób i naruszenia wymogów bezpieczeństwa żywności. Pociągnięcia do odpowiedzialności Nestle France domagają się prawnicy reprezentujący rodziny poszkodowanych, którymi były głównie dzieci, które zjadły skażoną pizzę i doznały urazów mózgu, serca i płuc.
O wycofaniu pizzy Buitoni pisaliśmy w marcu br.
Sante Publique France, organ ministerstwa zdrowia, który badał epidemię, potwierdził 10 maja, że w sumie potwierdzonych zostało 56 przypadków E. coli, a prawie wszyscy chorzy mieli między 1 a 17 lat. Zachorowania odnotowano od 18 stycznia do 5 kwietnia, a spośród 55 chorych dzieci u 48 rozwinął się zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS), rodzaj niewydolności nerek związanej z infekcjami E. coli, które mogą skutkować przez całe życie poważnymi problemami zdrowotnymi i śmiercią.
Pochodzenie bakterii obecnych w pizzy Fraich'Up jest wciąż nieznane
Włoska firma Buitoni, która produkuje makarony, gotowe sosy do makaronów i pizzę (m.in. Fraich'Up) została przejęta przez szwajcarskiego giganta spożywczego Nestle w latach 80.
W oświadczeniu zamieszczonym na francuskiej stronie internetowej marki Buitoni poinformowano:
„Buitoni zostało poinformowane 29 marca br. przez Dyrekcję Generalną ds. Konkurencji, Konsumpcji i Oszustw (DGCCRF), że przypadki infekcji, niektóre poważne, mogą być powiązane z obecnością bakterii E.coli w mrożonej pizzy Fraîch'Up®.
Gdy tylko 17 marca otrzymaliśmy powiadomienie o możliwym powiązaniu z jednym z naszych produktów, natychmiast podjęliśmy decyzję o wycofaniu wszystkich pizz Fraîch'Up® ze sprzedaży, przerwaliśmy wszystkie dostawy i zawiesiliśmy produkcję. W tym samym czasie utworzono bezpłatny numer (0 800 22 32 42), a nasi dystrybutorzy i konsumenci zostali poinformowani o środkach, jakie należy podjąć, aby zapobiec spożywaniu tych partii pizzy. Do wszystkch naszych konsumentów ponawiamy prośbę, aby nie spożywać pizz Fraîch'Up, które nadal posiadają, i wyrzucić je.
Do chwili obecnej pochodzenie bakterii obecnych w pizzy Fraîch'Up pozostaje nieokreślone. Wszystkie nasze zespoły mobilizują się do przeprowadzenia naszych badań do końca, a władze kontynuują testy i próbki niezbędne do ich śledztwa. Produkcja nie zostanie wznowiona, dopóki nie zostaną zidentyfikowane przyczyny tego zanieczyszczenia, aby można było podjąć niezbędne środki naprawcze”.
Pracownicy zakładu krytycznie o warunkach higienicznych
Pracownicy zakładu, w którym produkowana była pizza będąca źródłem epidemii, anonimowo opowiadali francuskim mediom (France's Liberation) o katastrofalnych warunkach higienicznych panujących w zakładzie oraz łamaniu procedur dot. czystości.
Ponadto skargi konsumentów dotyczyły również marki pizzy Four á Pierre, która jest wytwarzana w tym samym zakładzie, oraz marki Bella Napoli, produkowanej we Włoszech (według doniesień francuskich mediów), ale nie ma oficjalnego potwierdzenia, że te pizze wywołały chorobę u kogokolwiek.
Źródła:
https://www.buitoni.fr/fr/communication-rappel-fraichup/
Przeczytaj także
Naukowcy z Departamentu Badań Rolniczych USDA zaczęli odkrywać szczegóły dotyczące wzorca sezonowości epidemii E. coli O157: H7 związanych z pakowaną sałatą rzymską.
Marka Buitoni, spółka zależna od Nestlé, uruchomiła wycofywanie 16 gam pizz, po tym, jak władze sanitarne Francji powiązały je z wybuchem infekcji E. coli 026.
Lato to czas odpoczynku, relaksu i wielu wycieczek. W tej błogości zapominamy, że życie obok nas toczy się dalej. A tego zapomnienia jest bardzo dużo. Nie myjemy rąk po skorzystaniu z toalety, nie myjemy rąk przed posiłkiem. Zapominamy, że każdy owoc lub warzywo należy umyć pod bieżącą wodą. Latem chętnie próbujemy nowych potraw zapominając, że mogą one być źródłem wielu bakterii powodujących zatrucia pokarmowe. Jedną z takich bakterii jest Escherichia coli.