Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wskazuje, że sprzęty kuchenne używane do przygotowywania mleka dla niemowląt mogą nie eliminować ryzyka zakażenia patogennymi bakteriami.
Wystarczająco gorąca woda
Mleko modyfikowane w proszku przygotowuje się poprzez zalanie gorącą wodą. Jak pokazuje badanie przeprowadzone na próbie 143 brytyjskich rodziców dzieci poniżej 12 miesiąca życia, temperatura stosowana podczas rozrabiania mleka w domowych warunkach często nie jest wystarczająco wysoka, by unieszkodliwić potencjalnie groźne mikroorganizmy. Tylko 11 z 74 uwzględnionych w analizach specjalnych ekspresów do mleka modyfikowanego, i 54 na 69 czajników, pozwalało na osiągnięcie rekomendowanej temperatury powyżej 70oC.
Rekomendacje WHO i NHS
„Zaniepokoił mnie fakt, że aż 85% ekspresów do mleka modyfikowanego testowanych przez rodziców biorących udział w naszym badaniu nie zapewniało temperatury powyżej 70oC – zalecanej przez brytyjską Krajową Służbę Zdrowia (NHS) w celu pozbycia się bakterii, które mogą znajdować się w sproszkowanym produkcie”, mówi główna autorka publikacji, dr Aimee Grant z Uniwersytetu w Swansea. NHS opiera się w swoich rekomendacjach na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która zaleca przygotowywanie mleka modyfikowanego poprzez podgrzanie do co najmniej 70oC, a następnie schłodzenie.
Ryzyko zakażenia patogenami
Rezultaty uzyskane przez naukowców sugerują ponadto, że wielu rodziców nie zawsze stosuje się do wytycznych NHS i nie zdaje sobie sprawy z potencjalnego ryzyka zakażenia patogenami. Według prof. Robin May z brytyjskiej Agencji ds. Standardów Żywności (FSA) wyniki te dowodzą jak istotne jest sprawdzanie temperatury wody, którą zalewa się mleko dla niemowląt, niezależnie od metody jego przygotowania.
Minimum 70oC
Autorzy publikacji podkreślają, że na etykiecie mleka modyfikowanego powinna znajdować się informacja o tym, że nie jest ono sterylne, a woda do jego rozrobienia powinna mieć co najmniej 70oC. Warto również jasno zakomunikować konsumentowi jakie ryzyko niesie ze sobą stosowanie niewystarczająco gorącej wody oraz jak istotne jest zachowanie odpowiednich zasad higieny w trakcie przygotowywania mleka. „Jeśli rodzice chcą mieć pod tym względem spokój sumienia, polecam zaopatrzenie się w termometr i sprawdzanie temperatury wody w używanym urządzeniu (…). Jeśli nie osiąga ona 70oC, nie należy korzystać z takiego sprzętu i najlepiej skontaktować się z jego producentem”, podsumowuje dr Grant.
Źródła:
Przeczytaj także
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany przez firmę Reckitt/Mead Johnson Nutrition Trading Poland o dobrowolnym wycofaniu 2 serii produktów Nutramigen LGG Complete.
Węglan wapnia jest jednym z wielu składników stosowanych jako dodatek do żywności w Unii Europejskiej. Jego bezpieczeństwo jest obecnie ponownie oceniane przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w kontekście użytkowania w żywności dla niemowląt poniżej 16 tygodnia życia.
Wyniki badania ujawniły znaczną rozbieżność w ilości znalezionych mikroplastików, ale wszystkie próbki zawierały alarmujące poziomy cząstek plastiku.