Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Stowarzyszenie Precision Fermentation Alliance (PFA) i FFE (Food Fermentation Europe) ogłosiły poprawioną definicję precyzyjnej fermentacji. Celem tego wspólnego wysiłku jest wyjaśnienie unikalnych cech fermentacji precyzyjnej i jej odróżnienia od innych technologii produkcji żywności.
W związku z pojawieniem się na rynku tak wielu nowych technologii spożywczych, dostrzegliśmy potrzebę udoskonalenia i rozszerzenia definicji precyzyjnej fermentacji, aby pomóc w edukacji konsumentów i interesariuszy z branży spożywczej ” – powiedziała Irina Gerry, rzeczniczka stowarzyszenia PFA. „ Nasza współpraca z FFE zaowocowała kompleksową definicją, która podkreśla charakterystyczne cechy fermentacji precyzyjnej i jej zastosowań, a także wyznacza wyraźne granice między fermentacją precyzyjną a innymi technologiami opartymi na fermentacji”.
Definicja fermentacji precyzyjnej – brzmienie
„Fermentacja precyzyjna łączy proces tradycyjnej fermentacji z najnowszymi osiągnięciami biotechnologii, aby wydajnie wytwarzać interesujący związek, taki jak białko, cząsteczka smaku, witamina, pigment lub tłuszcz”.
Udoskonalona definicja precyzyjnej fermentacji podkreśla kluczowe różnice, w tym:
Jak działa proces fermentacji precyzyjnej?
Do mikroorganizmu wprowadza się określoną sekwencję molekularną, aby przekazać mu instrukcje dotyczące wytwarzania pożądanej cząsteczki podczas fermentacji. Te sekwencje molekularne pochodzą z cyfrowych baz danych, a nie bezpośrednio od odpowiednich zwierząt lub roślin.
Pod koniec procesu fermentacji powstałe związki są odfiltrowywane, oddzielając je od mikroorganizmów, które je wytworzyły.
Fermentacja precyzyjna jest stosowana na całym świecie od ponad 30 lat
Fermentacja precyzyjna jest stosowana na całym świecie od ponad 30 lat do produkcji leków (takich jak insulina) i niezliczonych popularnych składników żywności (takich jak oligosacharydy mleka ludzkiego lub podpuszczka).
Współpraca pomiędzy PFA i FFE podkreśla znaczenie przejrzystości i edukacji w ewoluującym krajobrazie technologii żywności. Edukacja na temat precyzyjnej fermentacji jest niezbędna do przejścia na zrównoważone systemy żywnościowe w obliczu bezpośrednich zagrożeń, takich jak zmiana klimatu. Podczas gdy przepisy są wdrażane na całym świecie, wykorzystanie nowatorskich technologii żywności ma kluczowe znaczenie dla odporności, biorąc pod uwagę ich potencjał pozytywnego wpływu na nasze systemy żywnościowe.
„ Chociaż niektóre zastosowania precyzyjnej fermentacji mogą być nowe, sama technologia jest bezpiecznie stosowana w żywności i medycynie, np. przy produkcji insuliny, od ponad 30 lat. Jesteśmy podekscytowani możliwością przyczynienia się do zrozumienia PF i jego roli w rozwoju innowacji w żywności” – dodał Jevan Nagarajah, prezes FFE. „”.
Przeczytaj także
W obszarze mikrobiologicznym, ukrytym przed zmysłami, rozwijają się fascynujące narracje fermentacyjne, gdzie bakterie, drożdże i enzymy są głównymi protagonistami wyznaczającymi niezwykle istotne trajektorie procesów biotechnologicznych.
Laktoferyna pochodząca z precyzyjnej fermentacji wzmacniani dostępność surowca do produktów żywieniowych.
Dyskutowano m.in. nt. opracowywania dokumentacji dotyczącej bezpieczeństwa żywności zgodnie z wymogami regulacyjnymi.