Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Laktoferyna jest białkiem, które przede wszystkim poprawia metabolizm żelaza i wzmacnia układ odpornościowy. Popyt na laktoferynę, której cena detaliczna wynosi obecnie 750–1500 USD/kg, znacznie przewyższa podaż i dostępność, a coraz większa liczba konsumentów szuka korzyści z jej stosowania. Biorąc pod uwagę, że do wyekstrahowania zaledwie 1 kg oczyszczonej laktoferyny potrzeba co najmniej 10 tys. l mleka, podaż jest ograniczona i obecnie obejmuje tylko kilka podstawowych produktów spożywczych i napojów, takich jak odżywki dla niemowląt, pozostawiając niewiele do innych zastosowań.
Status GRAS dla laktoferyny pochodzącej z precyzyjnej fermentacji
Amerykańska firma TurtleTree ogłosiła, że jako pierwsza w historii uzyskała status GRAS dla swojego białka funkcjonalnego LF+ – laktoferyny pochodzącej z precyzyjnej fermentacji. To osiągnięcie potwierdza, że LF+ można bezpiecznie stosować w żywności i napojach.
Dzięki LF+ firma TurtleTree podjęła wyzwanie polegające na skalowaniu produkcji laktoferyny poprzez precyzyjną fermentację, umożliwiając uzupełnienie światowego niedoboru laktoferyny, a także zaspokojenie zapotrzebowania nowych konsumentów, którzy wcześniej nie mieli dostępu do białka ze względu na wysokie koszty i kwestie podażowe.
Znaczenie dla przemysłu
Laktoferyna pochodząca z precyzyjnej fermentacji wzmacniani dostępność surowca do produktów żywieniowych dla dorosłych, takich jak odżywki białkowe w proszku, napoje funkcjonalne, zamienniki posiłków dla osób starszych i multiwitaminy, a także może stanowić uzupełnianie roślinnych produktów mlecznych w celu wypełnienia luki funkcjonalnej w stosunku do tradycyjnego mleka.
Precyzyjna fermentacja, podczas której drobnoustroje są zaprogramowane do wytwarzania określonych składników funkcjonalnych, jest znacznie bardziej zrównoważonym sposobem produkcji laktoferyny. Eliminując krowy o wysokiej emisji metanu z łańcucha dostaw laktoferyny, można potencjalnie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych nawet o 91%.
Po szeroko zakrojonych testach wewnętrznych i rygorystycznej ocenie przeprowadzonej przez światowych ekspertów w tej dziedzinie, nasza niezawierająca zwierząt laktoferyna została potwierdzona jako gotowa do wprowadzenia na rynek. Zapewnienie statusu GRAS to kluczowy krok potwierdzający bezpieczeństwo i skuteczność naszej zaawansowanej technologii oraz zaangażowanie naszego zespołu. Ten kamień milowy nie tylko potwierdza nasze zaangażowanie w innowacje, ale także otwiera drzwi do ekscytującego partnerstwa z amerykańskimi firmami z branży żywności i napojów” – powiedziała Vanessa Castagna, dyrektor ds. klinicznych i naukowych w TurtleTree.
https://www.turtletree.com/unlocking-the-future-of-nutrition-with-lf-turtletrees-unique-lactoferrin/
Przeczytaj także
Wynik tych badań może potencjalnie doprowadzić do usunięcia glutenu pszennego z preparatów roślinnych analogów mięsa, zwiększając dostępność dla osób chorych na celiakię i zmniejszając obawy związane z alergennością.
To nie jest częsta formuła u nas na portalu, ale że spotkanie z Alexem Mayers, Dyrektorem Zarządzającym The Good Food Institute Europe w kontekście zbliżającego się wydarzenia Strategie Plant Based FoodFakty było wyjątkową okazją do pogłębienia wiedzy o segmencie, to zaryzykuję i przedstawię Państwu relację z naszej rozmowy.
Jednym z kluczowych czynników wpływających na rozwój rynku żywności roślinnej były nowe procesy, które umożliwiły powstanie bardziej złożonych i realistycznych struktur naśladujących białko zwierzęce.