Nowa genetycznie modyfikowana soja dopuszczona do obrotu w UE – co to oznacza dla producentów żywności?
Komisja Europejska wydała decyzję wykonawczą nr 2025/1321 z dnia 4 lipca 2025 r., która po raz pierwszy dopuszcza do obrotu na rynku UE produkty zawierające, składające się lub wyprodukowane z genetycznie modyfikowanej soi MON 87705 × MON 87708 × MON 89788. Decyzja ta została wydana na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1829/2003 i obejmuje zarówno żywność, jak i pasze, z wyłączeniem uprawy tej soi na terenie Unii Europejskiej.
Kluczowe informacje dla producentów żywności
Po raz pierwszy producenci żywności i pasz mogą korzystać z produktów pochodzących z tej konkretnej kombinacji odmian soi, co zwiększa dostępność białka roślinnego i oleju sojowego o korzystnym profilu kwasów tłuszczowych.
Nowa soja charakteryzuje się wyższą zawartością tłuszczów jednonienasyconych oraz niższą zawartością tłuszczów wielonienasyconych, co może być atutem w produkcji żywności funkcjonalnej i dietetycznej.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznał tę soję za równie bezpieczną jak jej konwencjonalne odpowiedniki, pod warunkiem spełnienia wymogów dotyczących monitoringu i oznakowania.
Produkty muszą być odpowiednio oznakowane, m.in. informacją o zmienionym składzie tłuszczów oraz adnotacją „nie do uprawy” w przypadku nasion przeznaczonych do importu.
Decyzja dotyczy wyłącznie importu i wykorzystania w żywności i paszach – uprawa tej soi na terenie UE pozostaje niedozwolona.
Dopuszczenie do obrotu nowej genetycznie modyfikowanej soi otwiera przed producentami żywności i pasz nowe możliwości surowcowe. Może to przełożyć się na większą elastyczność w doborze składników, potencjalne obniżenie kosztów produkcji oraz wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów o korzystnym profilu żywieniowym. Jednocześnie konieczne jest ścisłe przestrzeganie unijnych wymogów dotyczących oznakowania i identyfikowalności produktów.
Źródło: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=OJ%3AL_202501321
Przeczytaj także
-
18.06.2025
Wdrożenie EUDR w Polsce - projekt ustawy
Projektowane przepisy dotyczą m.in. określenia właściwych organów i ich uprawnień oraz uregulowania przeprowadzania kontroli w zakresie przestrzegania przepisów rozporządzenia EUDR
-
12.01.2023
Wielomilionowe oszustwa związane z ekologiczną soją i kukurydzą z Europy Wschodniej
Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformował o oskarżeniu dwóch firm z Dubaju za ich role w wielomilionowym programie eksportu konwencjonalnej kukurydzy i soi do Stanów Zjednoczonych, w celu ich sprzedaży jako certyfikowane produkty ekologiczne.
-
01.10.2020
Genetycznie modyfikowana soja zatwierdzona przez Komisje Europejską
28 września 2020 Komisja Europejska zatwierdziła organizmy zmodyfikowane genetycznie (GMO) do zastosowań w żywności i paszy (soja MON 87708 x MON 89788 x A5547-127). Genetycznie zmodyfikowana soja przeszła kompleksową procedurę, w tym pozytywną ocenę naukową Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).