Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska dopuszcza genetycznie zmodyfikowaną soję do celów spożywczych i paszowych
28 września 2020 Komisja Europejska zatwierdziła organizmy zmodyfikowane genetycznie (GMO) do zastosowań w żywności i paszy (soja MON 87708 x MON 89788 x A5547-127). Genetycznie zmodyfikowana soja przeszła kompleksową procedurę, w tym pozytywną ocenę naukową Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
Decyzja o zezwoleniu nie obejmuje upraw. Wszystkie państwa członkowskie miały prawo wyrazić swoją opinię w Stałym Komitecie, a następnie w Komisji Odwoławczej.
Biorąc pod uwagę wynik tego procesu, Komisja Europejska ma prawny obowiązek przystąpienia do autoryzacji. Zezwolenie jest ważne przez 10 lat, a wszelkie produkty wytworzone z genetycznie zmodyfikowanej soi będą podlegać surowym unijnym przepisom dotyczącym etykietowania i identyfikowalności.
Więcej informacji na temat GMO w UE można znaleźć tutaj.
Źródło: Komisja Europejska
Przeczytaj także
Powstała inicjatywa, której celem jest edukowanie konsumentów na temat GMO, w tym na temat procesów produkcyjnych, informacji na temat zdrowia i innych kwestii związanych z bezpieczeństwem produktów żywnościowych.
Postępujące zanieczyszczenie środowiska jest istotnym problemem naszych czasów. Gwałtowny wzrost liczby ludności, uprzemysłowienie i bogacenie się społeczeństw sprawia, że jesteśmy narażeni na liczne, trudne do usunięcia, związki chemiczne.
W dniu 4 lutego 2020 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 stycznia 2020 r. w sprawie długości okresów karencji poprzedzających pozyskanie...