Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Technika pomiaru dojrzałości owoców awokado mogłaby zmniejszyć odpady nawet o 10% i pomóc zaspokoić popyt konsumentów na gotowe do spożycia owoce. Opracowana i przetestowana przez Cranfield University technologia wykorzystuje laser i małe wibracje do testowania częstotliwości rezonansowej poszczególnych owoców, zapewniając wiarygodną ocenę dojrzałości bez uszkodzenia awokado.
Prawie 30% owoców awokado jest obecnie marnowanych z powodu uszkodzeń spowodowanych testami podczas sortowania, a kolejne 5% strat notowane jest podczas sprzedaży detalicznej. Obecny sposób testowania dojrzałości odbywa się za pomocą urządzenia pneumatycznego, które wciska się w owoc lub testowania ręcznego.
Laserowa wibrometria dopplerowska (LDV)
Brytyjski Uniwersytet Cranfield zaadaptował technologię obecnie najczęściej stosowaną w przemyśle motoryzacyjnym w celu przetestowania jednorodności dużych części inżynieryjnych. Laserowa wibrometria dopplerowska (LDV) przesyła laser do owocu w celu pomiaru załamanego światła i wykorzystuje małe wibracje do testowania częstotliwości rezonansowej. Drgania są wywoływane przez proste zautomatyzowane urządzenie uderzające, które uderza owoce. Udowodniono, że test LDV umożliwia dokładnie przewidzieć najlepszą dojrzałość, idealną do spożycia owoców awokado.
Profesor Leon Terry, dyrektor ds. środowiska i rolnictwa w Cranfield University, powiedział: „Twarde owoce wytwarzają wyższą częstotliwość niż owoce miękkie, więc obliczyliśmy idealną częstotliwość dla dojrzałego awokado i dokładnie zmierzyliśmy to za pomocą testu LDV. Pozostawienie owoców w stanie nieuszkodzonym przynosi ogromne korzyści i znacznie zmniejsza straty. Opracowany przez nas test można rozszerzyć także na inne owoce”.
Znaczenie testu dla przemysłu spożywczego
Biorąc pod uwagę fakt, że Wielka Brytania importuje prawie 100 000 ton awokado rocznie, a owoce są coraz bardziej poszukiwane, przewidywanie dojrzałości jest ogromną korzyścią dla dostawców i detalistów. Drogi produkt, jakim jest awokado przemieszcza się po przenośnikach taśmowych pojedynczo, co oznacza, że dzięki testom LDV może każdy owoc testować indywidualnie. Następnie można zastosować mechanizm automatycznego sortowania, aby oddzielić dojrzałe od niedojrzałych owoców.
Dr Sandra Landahl, pracownik naukowy w Cranfield University dodaje: „Testowaliśmy dokładność LDV na prawdziwej linii produkcyjnej oraz w warunkach laboratoryjnych i metoda ma prawdziwy potencjał, dając dokładne pomiary dojrzałości bez uszkadzania owoców. Jeśli zostanie opracowany, prosty system „sygnalizacji świetlnej” może posortować owoce na dojrzałe, do wyrzucenia lub do przechowywania, pomagając przemysłowi w walce z marnotrawieniem żywności na tym etapie łańcucha dostaw”.
Artykuł o badaniu dojrzałości owoców awokado za pomocą laserowej wibrometrii dopplerowskiej został opublikowany w Biosystems Engineering.
Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1537511020300866
https://www.cranfield.ac.uk/press/news-2020/new-test-could-guarantee-the-perfect-avocado
Przeczytaj także
Trendy w przemyśle opakowaniowym na lata 20. XXI wieku wyznaczają potrzeby konsumentów, modne hasła, rozwój technologiczny, przepisy, potrzeby rynkowe i koszty produkcji. Te często sprzeczne ze sobą zjawiska próbują pogodzić ze sobą menedżerowie i naukowcy, w tym partnerzy projektu FreshInPack oraz członkowie stowarzyszenia Natureef.
Monitorowanie roślinnego etylenu może ujawnić, kiedy owoce i warzywa zaczynają się psuć. Naukowcy stworzyli malutki czujnik, który wykrywa etylen w stężeniu zaledwie 15 ppb. Czujnik ten może być wykorzystywany do monitorowania dojrzałości produktów i zapobiegania psuciu się żywności podczas przechowywania i transportu.
Amerykański start-up StixFresh opracował specjalne nalepki, które mogą przedłużać świeżość warzyw i owoców nawet o dwa tygodnie. Po umieszczeniu na skórce naturalna substancja obecna w naklejce tworzy wokół owocu bądź warzywa ochronną otoczkę, która zwiększa jego trwałość, a jednocześnie przyczynia się do ograniczenia marnotrawstwa żywności. Firma planuje wypuścić innowacyjny produkt na rynek już w sierpniu 2019 r.