Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Podczas wirtualnego spotkania, w którym uczestniczyli wiceprzewodniczący Komisji Timmermans i komisarz Kyriakides, Komisja rozpoczęła rozmowy z zainteresowanymi stronami na temat opracowania kodeksu postępowania w zakresie odpowiedzialnych praktyk handlowych i biznesowych. Kodeks ma na celu określenie wspólnej roli uczestników łańcucha żywnościowego w procesie przechodzenia na bardziej zrównoważony system żywnościowy UE, ułatwiając konsumentom wybór zdrowej i zrównoważonej diety.
Kodeks, który ma być gotowy do podpisania przez zainteresowane strony w czerwcu 2021 r., obejmowałby wszystkie najważniejsze aspekty zrównoważonego rozwoju systemów żywnościowych (gospodarcze, społeczne i środowiskowe) oraz odzwierciedlałby cele i ambicje strategii "od pola do stołu" i europejskiego zielonego ładu. W strategii "od pola do stołu" wezwano podmioty działające "między gospodarstwem a widelcem", w tym przetwórców żywności, podmioty świadczące usługi hotelarskie i gastronomiczne oraz sprzedawców detalicznych, do wskazania drogi w kierunku zwiększenia dostępności i przystępności cenowej zdrowych i zrównoważonych produktów żywnościowych. Wydarzenie to stanowi kamień milowy na drodze do osiągnięcia ambitnych i ważnych celów strategii.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Eksport z UE osiągnął wartość 151,8 mld euro, co stanowi wzrost o 0,5% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, natomiast import wyniósł 102 mld euro, co stanowi wzrost o 0,1%.
W III kwartale 2020 roku IJHARS przeprowadziła kontrolę jakości handlowej ziół i przypraw (w tym jedno- i wielkoskładnikowych produktów). Objęto nią łącznie 86 podmiotów, w tym 45 podmiotów zajmujących się produkcją, konfekcjonowaniem i składowaniem oraz 41 sklepów detalicznych.
Komisja Europejska zatwierdziła pięć genetycznie zmodyfikowanych upraw oraz odnowiła zatwierdzenie trzech upraw kukurydzy wykorzystywanych jako żywność i pasza.