Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

KE: utrzymanie wzrostu unijnego handlu rolno-spożywczego w okresie od stycznia do października 2020 r.

Kategoria: Biznes

Opublikowane najnowsze miesięczne sprawozdanie na temat handlu rolno-spożywczego wskazuje na stały wzrost w okresie od stycznia do października 2020 r. Eksport z UE osiągnął wartość 151,8 mld euro, co stanowi wzrost o 0,5% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, natomiast import wyniósł 102 mld euro, co stanowi wzrost o 0,1%. W rezultacie nadwyżka w handlu rolno-spożywczym wzrosła o 1,3%, do 49,8 mld euro.

Nadal utrzymywały się dobre wyniki unijnego eksportu rolno-spożywczego do Chin, który wzrósł o 3,09 mld EUR dzięki wieprzowinie, pszenicy i żywności dla niemowląt. Wzrosła również wartość unijnego eksportu rolno-spożywczego do Arabii Saudyjskiej, do czego przyczyniła się sprzedaż jęczmienia i produktów mlecznych. Szeroka gama produktów przyczyniła się do wzrostu wartości unijnego eksportu rolno-spożywczego do Szwajcarii, natomiast pszenica i różne produkty mleczne miały dobre wyniki w Algierii i Maroku, gdzie wartość eksportu rolno-spożywczego wzrosła odpowiednio o 408 mln EUR i 393 mln EUR.

Jeśli chodzi o handel ze Zjednoczonym Królestwem, wartość przywozu UE ze Zjednoczonego Królestwa spadła o 1,56 mld EUR, podczas gdy wartość wywozu UE do Zjednoczonego Królestwa zmniejszyła się o 546 mln EUR. Spadek wymiany handlowej dotyczył większości produktów rolno-spożywczych, w szczególności wina, napojów spirytusowych i likierów, mięsa drobiowego, żywych zwierząt i masła. Jeśli chodzi o USA, zmniejszenie przywozu amerykańskiej soi i śruty sojowej do UE przyczyniło się do ogólnego spadku wartości przywozu o 663 mln EUR, podczas gdy wartość wywozu z UE spadła o 705 mln EUR, przy czym głównymi produktami dotkniętymi spadkiem były napoje spirytusowe i wino. Odnotowano jednak wzrost wartości eksportu unijnych przetworów spożywczych. Inne kraje, w których handel rolno-spożywczy przeżywał trudności, to Singapur, Hongkong, Ukraina i Indie.

Kanada, która odnotowała wzrost o 713 mln EUR, była głównym źródłem wzrostu przywozu produktów rolno-spożywczych do UE, napędzanego przez spożycie rzepaku i pszenicy. Jeśli chodzi o kategorie produktów, odnotowano znaczny wzrost wartości eksportu unijnej wieprzowiny i pszenicy. Karma dla zwierząt domowych, olej rzepakowy i słonecznikowy oraz zboża należały do innych rosnących kategorii produktów w tym okresie.

Pełne sprawozdanie jest dostępne online, a dalsze informacje na temat polityki rolno-spożywczej można znaleźć tutaj.

 

Wybierz obszar: Inspekcje Państwowe

Autor: Komisja Europejska

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn