Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Ecotoxicology and Environmental Safety”, zespół z University of Sheffield's Institute for Sustainable Food dowodzą, że 28 z 55 próbek ryżu sprzedawanego w Wielkiej Brytanii zawierało poziom arsenu przekraczający przepisy Komisji Europejskiej dotyczące ryżu przeznaczonego do spożycia przez niemowlęta lub małe dzieci. Badanie to jest pierwszym pomiarem różnic w zagrożeniach dla zdrowia ludzkiego wynikających z obecności arsenu w znacznej liczbie odmian ryżu sprzedawanego w Wielkiej Brytanii.
Wyniki wykazały, że ryż brązowy zawiera wyższy poziom substancji rakotwórczych niż ryż biały lub dziki, ponieważ zawiera otręby - zewnętrzną warstwę ziarna. Stwierdzono również, że ryż uprawiany metodami ekologicznymi zawierał znacznie wyższe poziomy arsenu niż ryż nieekologiczny. Ryż biały zawierał najniższy poziom arsenu.
Zalecenia odnośnie spożycia ryżu
Biorąc pod uwagę konsekwencje zdrowotne, naukowcy doszli do wniosku, że u niemowląt poniżej pierwszego roku życia należy ograniczyć ilość ryżu do maksymalnie 20 g dziennie z 28 odmian ryżu, które naruszyły przepisy, aby uniknąć ryzyka rozwoju raka w późniejszym życiu. Zalecili oni, aby rząd Wielkiej Brytanii i Komisja Europejska wprowadziły oznakowanie w celu wyjaśnienia, czy spożycie ryżu jest bezpieczne dla niemowląt i dzieci poniżej piątego roku życia.
Nawet 90% brytyjskich gospodarstw domowych kupuje ryż, przy czym przeciętna osoba spożywa go ok. 100 g tygodniowo. Ryż i produkty na bazie ryżu są szeroko stosowane po odstawieniu niemowląt od piersi i jako żywność dla niemowląt, ze względu na ich korzyści żywieniowe i stosunkowo niski potencjał alergiczny - ale, według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, dzieci są dwa-trzy razy bardziej podatne na ryzyko zatrucia arszenikiem niż dorośli ze względu na ich niższą masę ciała.
Rakotwórczość Arsenu
Arsen, zaklasyfikowany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem jako substancja rakotwórcza grupy 1, jest rozpuszczalny w wodzie - dlatego też gromadzi się w ryżu, który jest uprawiany na zalanych polach w większym stopniu niż inne zboża. Narażenie na działanie arszeniku dotyczy prawie każdego organu w organizmie i może powodować zmiany skórne, nowotwory, cukrzycę i choroby płuc.
Dr Manoj Menon, z University of Sheffield i główny autor badania, powiedział: „Brązowy i dziki ryż są zdrową żywnością pełną błonnika i witamin i nie ma potrzeby, aby dorośli go unikali - ale niepokojące jest to, że tak wiele odmian sprzedawanych w Wielkiej Brytanii narusza przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności. Produkty ryżowe są często uważane za bezpieczną opcję dla niemowląt i małych dzieci, ale nasze badania sugerują, że dla ponad połowy ryżu, z którego pobraliśmy próbki, spożycie przez niemowlęta powinno być ograniczone do zaledwie 20 g dziennie, aby uniknąć ryzyka związanego z zatruciem arszenikiem. Rząd i Komisja Europejska muszą wprowadzić oznaczenia ostrzegające o zawartości arsenu w ryżu, aby umożliwić rodzicom dokonywanie świadomych wyborów żywności”.
Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0147651320304401
Przeczytaj także
Wiele supermarketów we Francji wycofało z rynku jaja sprzedawane pod różnymi nazwami handlowymi ze względu na możliwe skażenie Salmonellą.
Raport pt. „Globalna Analiza Ryzyka Mykotoksyn 2019” prezentuje wyniki analizy, której poddano ponad 21 000 próbek składników i gotowych pasz pobranych w 38 krajach Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Środkowej, Bliskiego Wschodu/Afryki i Azji. Raport opracowała firma Nutreco.
Mimo, że już w 2019 roku Polska pod kątem obecności w systemie RASFF jako kraj pochodzenia produktów niebezpiecznych występowała niezwykle często i była niewątpliwym niechlubnym liderem, to w ostatnim okresie od początku 2020 obserwujemy jeszcze większy wzrost zgłoszeń produktów niebezpiecznych eksportowanych na rynki zagraniczne z Polski.