Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W bieżącym sezonie, ze względu na spadek produkcji koncentratu soku jabłkowego w Chinach, wzrost produkcji tego koncentratu w Polsce jest szeroko analizowany i komentowany. Tymczasem krajowa produkcja i eksport soku jabłkowego NFC odnotowują również znaczne wzrosty. Dokładne dane o krajowej produkcji w tym segmencie soków nie są dostępne, ale wnioski można wyciągać na podstawie danych o eksporcie.
Eksport NFC
Według danych Food News w sezonie 2013-14 (wrzesień -sierpień) Polska wyeksportowała prawie 75,8 tys. t soku jabłkowego NFC. W następnym sezonie eksport spadł o około 22% do poziomu 593 tys. t. Był to sezon, gdy obfite krajowe zbiory w połączeniu z drogą produkcją chińską dały polskim producentom dogodne warunki sprzedaży KSJ na rynku amerykańskim i na tym asortymencie przemysł się wtedy skoncentrował. Natomiast już w kolejnych sezonach eksport soku jabłkowego NFC rósł bardzo dynamicznie. W sezonie 2015/16 wzrósł o 48% r/r do 87,7 tys. t, tak aby w kolejnym sezonie zwiększyć się o kolejne 38% do 120,1 tys. t, a sezon 2017/18 zamknąć wolumenem eksportu rzędu 178,2 tys. t (kolejne 48% wzrostu r/r). Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu ilości eksportowanego z polski soku jabłkowego NFC z ostatnich pięciu sezonów wynosi 18,6%.
Obecna sytuacja
W bieżącym sezonie dane eksportowe są dostępne za wrzesień i październik. Wynika z nich, że we wrześniu wyeksportowano z Polski 12,6 tys. t soku jabłkowego NFC, co daje wzrost o 19,6% w stosunku do analogicznego miesiąca sezonu ubiegłego i 55,6% wzrostu w stosunku do września 2016 r. Natomiast w październiku wyeksportowano z Polski 13,1 tys. t. soku jabłkowego NFC tj. o 1,8% więcej niż w analogicznym miesiącu poprzedniego sezonu oraz o 73,3% więcej niż w październiku 2016 r.
Rynek zbytu
Holandia jest zdecydowanie największym rynkiem dla polskiego soku jabłkowego NFC i w dwóch pierwszych miesiącach obecnego sezonu, wg. danych Food News, zaimportowała około 40% z 25,8 tys. t wyeksportowanego z Polski produktu. Niemcy, kolejny ważny klient, zakupiły około jednej trzeciej ww. eksportu tj., 8,3 tys. t. Wielka Brytania uplasowała się jako trzeci odbiorca z 17% udziałem w eksporcie soku jabłkowego NFC z Polski, kupując 4,4 tys. t. Pozostałe 10% eksportu z polski soku jabłkowego NFC jest rozproszone w niewielkich ilościach do różnych krajów.
Jeśli wskaźniki wzrostu zostaną utrzymane w bieżącym sezonie i nie nastąpią żadne większe zawirowania na rynku, na co na razie się nie zanosi, eksport soku jabłkowego NFC z Polski może wynieść znacznie ponad 200 tys. t, a nawet ćwierć miliona ton.
Przeczytaj także
Komentarz do informacji o projekcie podniesienia stawki VAT dla nektarów na 8%, a napojów z min. 20% zawartości soku/przecieru na 23%. Nowa propozycja Ministerstwa Finansów w żadnym wypadku nie załatwia sprawy, to kosmetyka, a nie rozwiązanie problemu...
Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów, w pierwszych dziewięciu miesiącach 2018 r., z Polski wyeksportowano 997,1 tys. t warzyw, za 802,3 mln EUR, co oznacza 2,8-proc. spadek wolumenu, przy 4-proc. wzroście wartości eksportu. Jednocześnie w tym czasie zaimportowano do Polski 681,8 tys. t warzyw...
Na posiedzeniu grupy ekspertów ds. rynku jabłek i gruszek w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa Komisji Europejskiej poinformowano, że w Unii Europejskiej w 2018 r łącznie wyprodukowano 13,11 mln jabłek, co oznacza 41,7% wzrostu produkcji rok do roku oraz 15,2% wzrostu w stosunku do średniej 5-letniej.