Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
18 kwietnia br. zaczęło być stosowane rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/515 z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie wzajemnego uznawania towarów zgodnie z prawem wprowadzonych do obrotu w innym państwie członkowskim oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 764/2008. Ten akt może być pomocny dla polskich eksporterów żywności do innych państw UE oraz dla jej importerów do Polski z tych państw.
Celem rozporządzenia jest wzmocnienie funkcjonowania rynku wewnętrznego poprzez poprawę stosowania zasady wzajemnego uznawania oraz usunięcie nieuzasadnionych barier w handlu, w tym w zakresie handlu żywnością.
Zgodnie ze swobodą przepływu towarów towar legalnie wprowadzony do obrotu w jednym państwie członkowskim powinien być dopuszczony do swobodnego obrotu we wszystkich pozostałych Unii, a jedynie dozwolone ograniczenia w tym zakresie mogą być wprowadzane przez państwa członkowskie z uwagi na ważny i uzasadniony interes publiczny (np. ochrona konsumenta, ochrona zdrowia publicznego). Rozporządzenie przewiduje szczególne wymogi dla postępowania, gdy organ innego unijnego zakwestionuje legalność wprowadzenia towaru do obrotu na podstawie przepisów krajowych (np. dotyczących składu danego produktu).
M.in. rozporządzenie przewiduje możliwość wystawienia przez podmioty gospodarcze tzw. oświadczenia o wzajemnym uznawaniu, które organ kwestionujący legalne wprowadzenie towaru do obrotu musi uwzględnić w toku postępowania.
Pełny tekst aktu: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A32019R0515
Przeczytaj także
Przyjęto nową ustawę z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami, która zastąpiła ustawę z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin. Co się zmieniło?
Opublikowany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 14 stycznia 2020 r. (II SA/Bd 984/19) dotyczy zakazu wprowadzenia do obrotu artykułów rolno-spożywczych z powodu obecności dodatków, które nie są dopuszczone do stosowania w danej kategorii żywności.
Polisorbat 65 (E436) został dopuszczony do stosowania jako substancja przeciwpieniąca w napojach gazowanych.