Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Przyjęto nową ustawę z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami, która zastąpiła ustawę z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin. Co się zmieniło?
Przyjęcie nowej ustawy jest spowodowane wydaniem nowych unijnych rozporządzeń: rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2016/2031 z dnia 26 października 2016 r. w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin.
Nowym rozwiązaniem wprowadzanym projektowaną ustawą jest możliwość wyznaczania obszarów wolnych od określonych agrofagów. Obszary takie mogą mieć znaczenie dla ułatwienia eksportu towarów do państw trzecich. Proponuje się, aby obszar wolny od określonego agrofaga ustanawiał, w drodze rozporządzenia – aktu prawa miejscowego, wojewoda, wskazując jednocześnie ograniczenia lub nakazy obowiązujące na takich obszarach w celu ograniczenia ryzyka introdukcji agrofaga, ze względu na który obszar taki został wyznaczony.
Organizacja oraz zasady funkcjonowania Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, określone do tej pory w ustawie z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin, zostały uregulowane przez odrębną ustawę o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Ustawa weszła w życie 14 marca 2020 r.
Pełny tekst ustawy jest dostępny na: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200000424
Przeczytaj także
Opublikowany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 14 stycznia 2020 r. (II SA/Bd 984/19) dotyczy zakazu wprowadzenia do obrotu artykułów rolno-spożywczych z powodu obecności dodatków, które nie są dopuszczone do stosowania w danej kategorii żywności.
Polisorbat 65 (E436) został dopuszczony do stosowania jako substancja przeciwpieniąca w napojach gazowanych.
Ustalono nowy maksymalny poziom kwasu cytrynowego (E330) w czekoladzie mlecznej na poziomie 10 000 mg/kg.