Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ostatnie postępy w dziedzinach takich jak inżynieria tkankowa, hodowla komórek i biologia syntetyczna utorowały drogę nowym technologiom i produktom w sektorze rolno-spożywczym. Wśród nich wyróżnia się żywność pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego pochodząca z kultur komórkowych oraz składniki żywności wytwarzane w drodze precyzyjnej fermentacji.
W systemie UE tego rodzaju produkty wymagają zezwolenia przed wprowadzeniem na rynek w ramach różnych sektorowych ram regulacyjnych obejmujących doradztwo naukowe EFSA, takie jak przepisy dotyczące nowej żywności i dodatków do żywności. Dlatego istotne jest, aby metodologie oceny ryzyka i wiedza fachowa EFSA w tej dziedzinie były na bieżąco z rozwojem technologicznym.
W dn. 11-12 maja w Brukseli oraz online odbędzie się seminarium naukowe pt. „Żywność i składniki żywności pochodzące z kultur komórkowych”, w ramach którego eksperci i interesariusze omówią bieżące trendy i badania na ten temat oraz wymogi dotyczące zapewnienia adekwatności oceny ryzyka EFSA.
Seminarium ma na celu:
Kto może uczestniczyć?
Wydarzenie jest przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych stron lub zaangażowanych w ocenę ryzyka związanego z żywnością pochodzącą z kultur komórkowych i składników żywności.
Udział osobisty jest ograniczony do maksymalnie 100 uczestników, w tym prelegentów i innych ekspertów już wskazanych przez EFSA. Dalszy wybór zapewni wystarczającą reprezentację różnych dziedzin wiedzy specjalistycznej, a także reprezentację wszystkich grup interesariuszy i równowagę geograficzną.
Aby dać wszystkim zainteresowanym stronom możliwość śledzenia dyskusji na żywo, sesje plenarne będą również transmitowane w Internecie .
Rejestracja online – (termin zgłoszenia udziału w seminarium - do 30 marca br.)
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Komisja Europejska zwróciła się do EFSA o wydanie opinii zgodnie z art. 29 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 w sprawie nowych osiągnięć w dziedzinie biotechnologii stosowanych w odniesieniu do mikroorganizmów.
Po starannej i rygorystycznej ocenie FDA zaakceptowała wniosek firmy uznając, że jej pierwszy produkt drobiowy, hodowany kurczak, jest bezpieczny do spożycia.
Biorąc pod uwagę wieloletnie doświadczenie w branży spożywczej i FMCG, śledząc na bieżąco zachodzące na rynku zmiany, targi WorldFood Poland postanowiły podzielić się wiedzą i przygotować serię publikacji będących swoistym przeglądem polskiego rynku z podziałem na kategorie produktowe.