Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska zwróciła się do EFSA o wydanie opinii zgodnie z art. 29 rozporządzenia (WE) nr 178/2002 w sprawie nowych osiągnięć w dziedzinie biotechnologii stosowanych w odniesieniu do mikroorganizmów. Ma ona dotyczyć: mikroorganizmów i produktów kategorii 4, które mogą być uwalniane do środowiska lub wprowadzane do obrotu jako/lub w żywności i paszy; produktów kategorii 3, które mogą być wprowadzone do obrotu jako/lub w żywności i paszy. W związku z tym przygotowane zostaną dwa zadania:
Rodzaje mikroorganizmów i wyjaśnienia odnośnie stosowanej terminologii
Do celów niniejszego badania i zgodnie z wytycznymi EFSA dotyczącymi oceny ryzyka związanego z genetycznie zmodyfikowanymi mikroorganizmami (GMM) i ich produktami przeznaczonymi do użytku w żywności i paszy, interesujące są dwie następujące kategorie:
Rodzaje technik
Zainteresowanych zaprasza się do wzięcia udziału w ankiecie i podzielenia się tym, jakie nowe osiągnięcia w biotechnologii są wykorzystywane w mikroorganizmach.
Nowe techniki genomiczne (NGT) definiuje się jako techniki manipulacji genetycznych, które pojawiły się lub rozwinęły po 2001 r. (kiedy opublikowano dyrektywę 2001/18/WE). Przykłady NGT obejmują: 1) techniki edycji genomu, takie jak CRISPR-Cas; 2) techniki mutagenezy in vivo, takie jak EvolvR, SCRaMbLE itp.; 3) techniki epigenetyczne, takie jak metylacja DNA, miRNA itp. I odwrotnie, techniki stosowane już przed 2001 r., zwane również ustalonymi technikami genomowymi (EGT), wykorzystujące rekombinowane cząsteczki kwasu nukleinowego są poza zakresem.
Link do ankiety - https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/NGT_microorganisms
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Komisja zatwierdziła genetycznie zmodyfikowany rzepak i odnowiła zezwolenie na genetycznie zmodyfikowaną soję do celów spożywczych i paszowych. Zatwierdzenie przez Komisję pozwala jedynie na utylizację do celów spożywczych i paszowych i nie zezwala na uprawę w UE.
Polskie Towarzystwo Technologów Żywności Oddział Warszawski zaprasza na XXVII Sesję Naukową Sekcji Młodej Kadry Naukowej „Rozwój Nauk o Zywności. Zrównoważona przyszłość" oraz Xth International Session of Young Scientific Staff „Food Science Development. Sustainable Future" w Warszawie, 11-12 maja 2023 roku
Badania naukowe wskazują, że poza predyspozycjami genetycznymi i stylem życia, istotną rolę w rozwoju otyłości mogą odgrywać także chemiczne zanieczyszczenia środowiskowe występujące powszechnie m.in. w żywności. Związki te określane są mianem „obesogenów”, ponieważ poprzez bezpośrednie (np. zwiększenie liczby komórek tłuszczowych), jak i pośrednie mechanizmy (np. modulowanie apetytu, zmianę tempa metabolizmu oraz zaburzenia mikrobioty jelitowej) mogą sprzyjać zwiększaniu masy ciała.