Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja zatwierdziła genetycznie zmodyfikowany rzepak i odnowiła zezwolenie na genetycznie zmodyfikowaną soję do celów spożywczych i paszowych. Zatwierdzenie przez Komisję pozwala jedynie na utylizację do celów spożywczych i paszowych i nie zezwala na uprawę w UE.
Te genetycznie zmodyfikowane uprawy zostały poddane kompleksowej i rygorystycznej procedurze, która zapewnia wysoki poziom ochrony zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wydał ocenę naukową, w której stwierdził, że te genetycznie zmodyfikowane organizmy (GMO) są równie bezpieczne jak ich konwencjonalne odpowiedniki. Państwa członkowskie nie osiągnęły większości kwalifikowanej za lub przeciw zezwoleniu w ramach stałego komitetu i następującego po nim komitetu odwoławczego. Zezwolenia są ważne przez 10 lat, a wszelkie produkty wytworzone z tych GMO będą podlegały surowym unijnym przepisom dotyczącym etykietowania i identyfikowalności.
Więcej informacji na temat GMO w UE można znaleźć tutaj
Źródło: KE
Przeczytaj także
Potrzeba większej autonomii i dywersyfikacji źródeł pasz dla zwierząt oraz rosnący nacisk na zrównoważony rozwój rolniczych łańcuchów dostaw i obieg zamknięty zachęcają do innowacji w żywieniu zwierząt. Coraz większą rolę odgrywają produkty uboczne, które pokrywają 12% potrzeb przemysłu.
Raport opracowany przez ekspertów Zakładu Toksykologii i Oceny Ryzyka Zdrowotnego NIZP PZH – PIB przedstawia wyniki kontroli i monitoringu pozostałości pestycydów w żywności w Polsce w 2020 roku.
Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformował o oskarżeniu dwóch firm z Dubaju za ich role w wielomilionowym programie eksportu konwencjonalnej kukurydzy i soi do Stanów Zjednoczonych, w celu ich sprzedaży jako certyfikowane produkty ekologiczne.