Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Raport opracowany przez ekspertów Zakładu Toksykologii i Oceny Ryzyka Zdrowotnego NIZP PZH – PIB przedstawia wyniki kontroli i monitoringu pozostałości pestycydów w żywności w Polsce w 2020 roku. Badaniom poddano łącznie 3246 próbek, co stanowi wzrost o 622 próbki w porównaniu z rokiem poprzednim. Próby były pobierane na różnych etapach obrotu, w tym w punktach sprzedaży detalicznej, hurtowni, produkcji pierwotnej oraz przetwórstwa żywności. Ponad 2/3 badanych próbek stanowiły owoce i warzywa. Wzrost liczby próbek w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców wyniósł 20,4% w porównaniu z poprzednim rokiem i wyniósł 8,55 próbki.
Z badań wynika, że 67,1% badanych produktów pochodziło z Polski, 17,0% z innych państw członkowskich, a 13,8% z państw trzecich. Niemożliwe było ustalenie kraju pochodzenia 2,1% badanych produktów. Najczęściej badane były pozostałości 335 różnych pestycydów, średnio 222 pestycydy na jedną próbkę. W 46,33% próbek nie stwierdzono pozostałości żadnego pestycydu, a w 48,00% próbek stwierdzono pozostałości co najmniej jednego pestycydu na poziomie nie przekraczającym odpowiednich wartości NDP. W 5,67% próbek stwierdzono przekroczenie wartości NDP dla co najmniej jednego pestycydu. Po uwzględnieniu domyślnej niepewności równej 50%, niezgodne z wymaganiami uznano 3,45% próbek. Ostatecznie 96,55% próbek nie zawierało pozostałości lub zawierało pozostałość co najmniej jednego pestycydu, zgodnych z NDP.
W 2020 roku stwierdzono obecność pozostałości 146 pestycydów we wszystkich zbadanych próbkach, co stanowi spadek o 12,6% w stosunku do roku poprzedniego. Jednak liczba wyników pozytywnych, tj. na poziomie równym bądź wyższym od odpowiedniej granicy oznaczalności (≥LOQ), wzrosła o 11,0% w stosunku do poprzedniego roku. Wzrost liczby wyników pozytywnych oraz liczby wyników przekraczających odpowiednie wartości NDP prawdopodobnie jest związany ze zwiększeniem liczby badanych próbek, rozszerzenia zakresu oznaczanych pestycydów, wdrażania do badań metod analitycznych z coraz niższymi granicami oznaczalności, a także zmienności losowej dotyczącej występowania.
Od redakcji: Raport EFSA za 2020
W naszym artykule opublikowanym w zeszłym roku "EFSA opublikowała coroczny raport dot. pestycydów w żywności" omówiliśmy kwestię stosowania pestycydów w produkcji żywności na poziomie danych z całej EU. Artykuł omawia raport EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) W raporcie podkreślono, że większość próbek żywności badanych i pochodzacych z UE zawiera pozostałości pestycydów poniżej dopuszczalnych poziomów.
Główne wskaźniki dla danych uśrednionych dla produktów pochodzących z EU ( z wyłaczeniem importowanych do EU) to:
W raporcie polskim nie ma rozbicia na próbki pochodzenia krajowego oraz z importu
Przeczytaj także
Komisja przyjęła nowe przepisy, które po wejściu w życie spowodują obniżenie najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP) dwóch pestycydów w żywności.
Opierając się na oficjalnych danych, PAN UK ujawnił, że udział pieczywa zawierającego dwa lub więcej pestycydów podwoił się w ciągu ostatniego roku do 50% dostępnego asortymentu.
Najnowszy raport roczny EFSA na temat pozostałości pestycydów w żywności obejmuje ponad 88 000 próbek żywności zebranych w Unii Europejskiej w 2020 r. Analiza wyników pokazuje, że 94,9% próbek mieściło się w dozwolonych prawnie poziomach.