Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Opublikowane najnowsze miesięczne sprawozdanie na temat handlu produktami rolno-spożywczymi wskazuje na spadek unijnego eksportu produktów rolno-spożywczych o 11 proc. w porównaniu ze styczniem 2020 r., do łącznej wartości 13,5 mld euro.
Spadek ten następuje po dłuższym okresie stałego wzrostu wywozu. W tym samym okresie import osiągnął wartość 9,1 mld EUR, czyli o 16% mniej niż w styczniu 2020 r. W rezultacie nadwyżka w handlu rolno-spożywczym w styczniu 2021 r. wyniesie 4,4 mld EUR, co oznacza wzrost o 3,6% w porównaniu ze styczniem 2020 r.
Wartość eksportu do Chin wzrosła o 146 mln EUR, do czego przyczynił się rosnący popyt na wieprzowinę i zboża, a także oleje rzepakowy i słonecznikowy. Wzrost wartości eksportu odnotowano również w przypadku Chile, Pakistanu i Norwegii. Wartość wywozu z UE do Zjednoczonego Królestwa zmniejszyła się o 792 mln EUR w porównaniu ze styczniem 2020 r. Spadki zanotowano również w wartości eksportu do USA, Rosji, Japonii i Arabii Saudyjskiej. Jeśli chodzi o import, jego wartość ze Zjednoczonego Królestwa spadła o 874 mln EUR w porównaniu ze styczniem 2020 r. Dalsze spadki zanotowano w wartości importu z Argentyny, USA i Indonezji. Jednak wartości wzrosły w przypadku przywozu z Malezji, Indii, Brazylii i Nigerii.
Jeśli chodzi o kategorie produktów, wartość eksportu karmy dla zwierząt domowych wzrosła o 17 mln EUR, przy czym wzrost odnotowano również w przypadku olejów rzepakowych i słonecznikowych, cytrusów, wytłoków z nasion oleistych oraz miazgi i proszku kakaowego. Spadła natomiast wartość eksportu w przypadku takich kategorii produktów jak wino, żywność dla dzieci, przetwory warzywne i owocowe, czekolada i wyroby cukiernicze.
Pełne sprawozdanie jest dostępne w Internecie, a więcej informacji na temat polityki rolno-spożywczej można znaleźć tutaj.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Wobec nadal obowiązujących ograniczeń w całej UE Komisja przyjęła dziś przepisy przedłużające do 2021 r. elastyczność przeprowadzania kontroli wymaganych do uzyskania wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR).
Od blisko roku kontrola żywności od producenta do konsumenta jest prowadzona przez jedną inspekcję – Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Access2Markets to kompleksowy portal przeznaczony dla mniejszych firm, umożliwiający szybkie uzyskanie informacji o warunkach handlowych dotyczących importu do Unii Europejskiej i eksportu na ponad 120 rynków zagranicznych.