Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Spadek handlu rolno-spożywczego w UE w styczniu 2021 r.

Kategoria: Biznes

Opublikowane najnowsze miesięczne sprawozdanie na temat handlu produktami rolno-spożywczymi wskazuje na spadek unijnego eksportu produktów rolno-spożywczych o 11 proc. w porównaniu ze styczniem 2020 r., do łącznej wartości 13,5 mld euro.

Spadek ten następuje po dłuższym okresie stałego wzrostu wywozu. W tym samym okresie import osiągnął wartość 9,1 mld EUR, czyli o 16% mniej niż w styczniu 2020 r. W rezultacie nadwyżka w handlu rolno-spożywczym w styczniu 2021 r. wyniesie 4,4 mld EUR, co oznacza wzrost o 3,6% w porównaniu ze styczniem 2020 r.

Wartość eksportu do Chin wzrosła o 146 mln EUR, do czego przyczynił się rosnący popyt na wieprzowinę i zboża, a także oleje rzepakowy i słonecznikowy. Wzrost wartości eksportu odnotowano również w przypadku Chile, Pakistanu i Norwegii. Wartość wywozu z UE do Zjednoczonego Królestwa zmniejszyła się o 792 mln EUR w porównaniu ze styczniem 2020 r. Spadki zanotowano również w wartości eksportu do USA, Rosji, Japonii i Arabii Saudyjskiej. Jeśli chodzi o import, jego wartość ze Zjednoczonego Królestwa spadła o 874 mln EUR w porównaniu ze styczniem 2020 r. Dalsze spadki zanotowano w wartości importu z Argentyny, USA i Indonezji. Jednak wartości wzrosły w przypadku przywozu z Malezji, Indii, Brazylii i Nigerii.

Jeśli chodzi o kategorie produktów, wartość eksportu karmy dla zwierząt domowych wzrosła o 17 mln EUR, przy czym wzrost odnotowano również w przypadku olejów rzepakowych i słonecznikowych, cytrusów, wytłoków z nasion oleistych oraz miazgi i proszku kakaowego. Spadła natomiast wartość eksportu w przypadku takich kategorii produktów jak wino, żywność dla dzieci, przetwory warzywne i owocowe, czekolada i wyroby cukiernicze.

Pełne sprawozdanie jest dostępne w Internecie, a więcej informacji na temat polityki rolno-spożywczej można znaleźć tutaj.

 

Źródło: KE

Wybierz obszar: Inspekcje Państwowe

Autor: Komisja Europejska

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn