Specjalne oznakowanie opakowań owoców i warzyw – informacja dla eksporterów
Wojewódzki Inspektor może zezwolić handlowcom owocami i warzywami na stosowanie specjalnego wzoru oznakowania opakowań.
Stosowanie wzoru specjalnego oznakowania opakowań daje handlowcom możliwość eksportu świeżych owoców i warzyw do krajów trzecich bez konieczności wystawiania przez WIJHARS Świadectwa zgodności z normami handlowymi Unii Europejskiej dla świeżych owoców i warzyw. Zezwolenie na korzystanie ze specjalnego wzoru oznakowania opakowań owoców i warzyw wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej.
Handlowcy posiadający zezwolenie na korzystanie ze specjalnego wzoru oznakowania opakowań owoców i warzyw:
- zobowiązani są do informowania Wojewódzkiego Inspektora o zamiarze wywozu do krajów trzecich każdej partii świeżych owoców i warzyw opatrzonych wzorem specjalnego oznakowania,
- uprawnieni są do eksportu świeżych owoców i warzyw oznakowanych wzorem, na podstawie numeru decyzji, bez konieczności otrzymania Świadectwa zgodności z normami handlowymi Unii Europejskiej dla świeżych owoców i warzyw,
- podlegają kontrolom wyrywkowym w miejscu prowadzenia działalności oraz kontrolom wyrywkowym na etapie eksportu.
Szczegółowe wymagania jakie muszą spełniać handlowcy aby uzyskać zezwolenie na korzystanie ze wzoru specjalnego oznakowania opakowań owoców i warzyw znajdują się w zakładce Owoce i warzywa/Specjalne oznakowania opakowań na stronie internetowej IJHARS.
Wszystkich handlowców a w szczególności eksporterów zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat specjalnego oznakowania opakowań:
https://www.gov.pl/web/ijhars/specjalne-oznakowania-opakowan
Źródło: IJHARS
Przeczytaj także
-
16.12.2020
Jakie dalsze losy systemu NutriScore w Europie?
15 grudnia podczas rady AgriFish Minister Klockner postara się przeforsować konkluzje Rady promujące system znakowania Nutriscore, etykietę z przodu opakowania wprowadzoną na szczeblu krajowym przez niemiecki rząd w listopadzie.
-
07.12.2020
Napoje od PepsiCo w butelkach w 100% z rPET do końca 2021 r.
Jeden z największych producentów żywności i napojów na świecie, firma PepsiCo, w samym tylko 2021 roku zainwestuje 3,6 mln USD oraz 8 mln USD w każdym kolejnym roku na pozyskanie przetworzonego plastiku (rPET), który umożliwi produkcję w Polsce wszystkich butelek napojów Pepsi oraz Mirinda z surowca zawierającego tworzywo w 100% pochodzące z recyklingu.
-
30.11.2020
Chaos w opakowaniach w Unii Europejskiej wyzwaniem dla sektora warzywno-owocowego
Jak prognozują eksperci Unii Europejskiej wraz z Unią Owocową, chaos i brak harmonizacji uregulowań prawnych dotyczących opakowań i ich recyclingu może prowadzić do marnotrawstwa żywności oraz utrudniać handel pomiędzy krajami UE.