Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Od 7% do 15% ludzi w Ameryce Północnej, od 5% do 9% ludzi w Europie i od 1% do 5% ludzi w Azji cierpi na kamienie nerkowe. Typowe objawy to silny ból, nudności, wymioty, gorączka, dreszcze i krew w moczu. Ale kamienie nerkowe nie tylko obniżają jakość życia: na dłuższą metę mogą prowadzić do infekcji, obrzęku nerek, niewydolności nerek i schyłkowej niewydolności nerek. Znane czynniki ryzyka rozwoju kamieni nerkowych to bycie dorosłym mężczyzną, otyłość, przewlekła biegunka, odwodnienie oraz nieswoiste zapalenie jelit, cukrzyca lub dna moczanowa.
Ograniczenie spożycia dodanego cukru może pomóc w zapobieganiu tworzeniu się kamieni nerkowych
Wyniki badań naukowych opublikowane w Frontiers in Nutrition po raz pierwszy wykazały, że zwiększone spożycie cukrów dodanych powinno zostać dodane do listy czynników ryzyka kamieni nerkowych. Cukry dodane występują w wielu przetworzonych produktach spożywczych, ale są szczególnie obfite w słodzone cukrem napoje gazowane, napoje owocowe, słodycze, lody, ciasta i ciastka.
„Nasze badania są pierwszymi, które wykazały związek między spożyciem dodanego cukru a kamieniami nerkowymi” – twierdzi dr Shan Yin z Affiliated Hospital of North Sichuan Medical College w Nanchong w Chinach. „Sugeruje to, że ograniczenie spożycia dodanego cukru może pomóc w zapobieganiu tworzeniu się kamieni nerkowych”.
Pozytywny związek między dodanymi cukrami a kamieniami nerkowymi
Naukowcy wykazali, że procentowy udział energii pochodzącej z cukrów dodanych był dodatnio i konsekwentnie skorelowany z kamieniami nerkowymi. Na przykład uczestnicy, których spożycie cukrów dodanych było jednym z 25% najwyższych w populacji, mieli o 39% większe szanse na rozwój kamieni nerkowych. Podobnie uczestnicy, którzy uzyskali więcej niż 25% całkowitej energii z dodanych cukrów, mieli o 88% większe szanse niż ci, którzy uzyskali mniej niż 5% całkowitej energii z dodanych cukrów.
Mechanizmy zależności między spożywaniem większej ilości dodanych cukrów a większym ryzykiem wystąpienia kamieni nerkowych nie są jeszcze znane. Ponieważ była to niekontrolowana próba obserwacyjna, nie można jeszcze wykluczyć, że nieznane czynniki zakłócające mogą napędzać to powiązanie.
„Potrzebne są dalsze badania, aby szczegółowo zbadać związek między dodatkiem cukru a różnymi chorobami lub stanami patologicznymi. Na przykład, jakie rodzaje kamieni nerkowych są najbardziej związane ze spożyciem dodanego cukru? O ile powinniśmy ograniczyć spożycie cukrów dodanych, aby zmniejszyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych? Niemniej jednak nasze odkrycia już teraz dostarczają cennych informacji dla decydentów” – podsumował dr Shan Yin.
Źródło: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2023.1226082/full
Przeczytaj także
Badania międzynarodowego zespołu naukowców sugerują, że wysokie spożycie sukralozy zmniejsza odpowiedź immunologiczną organizmu.
Choć zarówno cukier, jak i słodziki, charakteryzują się intensywnie słodkim smakiem, organizmy ssaków, w tym ludzi i szczurów, zostały w toku ewolucji wyposażone w zaskakująco skuteczny mechanizm rozróżniania tych substancji. Takie wnioski płyną z opublikowanego niedawno badania, w którym opisano wyspecjalizowane komórki odpowiedzialne za identyfikację źródła słodkiego smaku.
Przepisy rozporządzenia nr 1169/2011 nie zawsze dają przedsiębiorcom odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące znakowania produktów. Przykładowo w ramach kategorii składników „cukier” dopuszczono „wszystkie rodzaje sacharozy” nie precyzując jednak jakie substancje można do nich zaliczyć. Co zatem może zrobić w takim przypadku przedsiębiorca?