Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Badania międzynarodowego zespołu naukowców sugerują, że wysokie spożycie sukralozy zmniejsza odpowiedź immunologiczną organizmu.
Substancja uznawana za bezpieczną dla zdrowia
Sukraloza jest substancją słodzącą stosowaną w wielu produktach spożywczych ze względu na brak wartości energetycznej i 600-razy większą intensywność smaku słodkiego w porównaniu z tradycyjnym cukrem. Związek ten uznawany jest za bezpieczny dla zdrowia, jednak od pewnego czasu zaczęły pojawiać się doniesienia o możliwych negatywnych konsekwencjach stosowania go przez dłuższy okres czasu.
Wyniki badania na zwierzętach
Naukowcy z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Kanady przeprowadzili badanie na zwierzętach, w którym oceniali skutki ekspozycji na duże ilości słodziku. „Zaobserwowaliśmy, że podawanie szczurom wysokich dawek sukralozy w pewnym stopniu obniża ich zdolność do prawidłowej aktywacji limfocytów T”, wyjaśnia znana brytyjska biolożka, prof. Karen Vousden, współautorka publikacji. Podobne efekty „nie występują w przypadku innych słodzików”, dodaje badaczka.
Wpływ na limfocyty T
Okazuje się, że wysokie spożycie sukralozy powoduje uwalnianie wewnątrz komórek jonów wapnia, co zmniejsza efektywność działania limfocytów. Prof. Vousden zaznacza jednak, że może to nieść za sobą pewne korzyści: „w modelach schorzeń autoimmunologicznych, w których istotną rolę odgrywają limfocyty T – takich jak cukrzyca typu 1 czy zapalenie jelita grubego – bardzo wysokie dawki sukralozy ograniczają odpowiedź komórek odpornościowych i łagodzą stan zapalny”. Ponadto efekty wywierane przez słodzik są odwracalne, o czym świadczy fakt, że funkcje limfocytów T wracały do normy po wykluczeniu sukralozy z diety.
Dawka wyższa niż w normalnej diecie
Jak podkreśla brytyjska badaczka, „należy zaznaczyć, że ilość sukralozy, którą podawaliśmy szczurom, była znacznie większa niż podaż tej substancji w diecie osób, które spożywają słodzoną sukralozą żywność i napoje w normalnych warunkach”. Na podstawie badania nie można zatem stwierdzić, by „sukraloza jako element zwykłej diety była niezdrowa lub że należy jej unikać”, podsumowuje prof. Vousden.
Przeczytaj także
IARC, WHO JECFA opublikowały ocenę wpływu aspartamu na zdrowie. Powołując się na „ograniczone dowody” na rakotwórczość u ludzi, IARC sklasyfikowała aspartam jako prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi (IARC grupa 2B), a JECFA potwierdziła dopuszczalne dzienne spożycie wynoszące 40 mg/kg masy ciała.
WHO wydała nowe wytyczne dotyczące niecukrowych substancji słodzących (NSS), w których odradza się stosowanie NSS w celu kontrolowania masy ciała lub zmniejszania ryzyka chorób niezakaźnych (NCD).
Spożywanie wysokofruktozowego syropu kukurydzianego wydaje się być równie szkodliwe dla zdrowia, jak spożywanie cukru w postaci samej fruktozy - wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z University of California w Davis.