Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Spożywanie wysokofruktozowego syropu kukurydzianego wydaje się być równie szkodliwe dla zdrowia, jak spożywanie cukru w postaci samej fruktozy - wynika z nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z University of California w Davis.
Badania przedstawiają zagrożenia dla zdrowia związane z rodzajem spożywanego cukru, ale ujawniają również nowe zagrożenia związane z połączeniem cukrów, co ma istotne konsekwencje dla wytycznych żywieniowych.
Jeśli chodzi o zagrożenie dla zdrowia, cukier w postaci fruktozy jest zdecydowanie gorszy dla zdrowia człowieka. Dzieje się tak, ponieważ większość spożytej fruktozy trafia wprost do wątroby. Gdy jest za dużo fruktozy, wątroba wytwarza kwas moczowy i tłuszcz w postaci trójglicerydów, które zwiększają ryzyko stłuszczenia wątroby, chorób serca i dny moczanowej. Jednak nowe dane pokazują, że nie należy bagatelizować roli glukozy.
Okazuje się, że połączenie fruktozy i glukozy w syropie kukurydzianym o wysokiej zawartości fruktozy wydaje się być gorsze niż sama fruktoza w przypadku niektórych czynników ryzyka chorób serca.
Wcześniejsze badania wykazały, że fruktoza w porównaniu z glukozą zwiększa czynniki ryzyka chorób serca i cukrzycy. Doprowadziło to do przypuszczenia, że glukoza w syropie kukurydzianym o wysokiej zawartości fruktozy jest łagodna. Nowe badania naukowców z University of California w Davis, a opublikowane w Metabolism Journal, analizowały to założenie, badając różnice w czynnikach ryzyka dla zdrowia w zależności od rodzaju cukru. Uczestnicy badania spożywali napoje zawierające fruktozę, glukozę, syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy lub kontrolny aspartam, a naukowcy przeanalizowali ich krew pod kątem znanych czynników ryzyka chorób serca i cukrzycy.
Naukowcy spodziewali się, że czynniki ryzyka będą najwyższe dla fruktozy, a najniższe dla glukozy, a gdzieś pomiędzy nimi będzie syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy. Właśnie te przypuszczenia potwierdziły się w przypadku niektórych czynników ryzyka. Jednak w przypadku innych, w tym czynników ryzyka, które zdaniem wielu naukowców są najbardziej predykcyjne dla chorób serca, wzrost był najwyższy w przypadku syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy z powodu interakcji fruktozy i glukozy.
Wybory konsumentów i wytyczne dotyczące żywienia
Wyniki badania sugerują, że wytyczne żywieniowe i wybory konsumentów nie powinny opierać się na założeniu, że wszystkie niekorzystne skutki cukrów w diecie są spowodowane zawartością fruktozy.
Odżywianie to coś więcej niż tylko przyglądanie się poszczególnym składnikom żywności. Aby zrozumieć, w jaki sposób nasze pożywienie wpływa na nasz organizm, musimy przeanalizować dietę jako całość.
Przeczytaj także
Poliole, alkohole cukrowe są obecnie stosowane jako składniki żywności w coraz większej liczbie bezcukrowych i niskokalorycznych produktów i napojów ze względu na ich korzyści zdrowotne.
Przyjmowanie słodkich napojów, zwłaszcza napojów bezalkoholowych niesie zwiększone ryzyko otyłości i cukrzycy. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie naukowym Obesity przeanalizowano...
Obecny stan wiedzy naukowej nie pozwala stwierdzić, by bezkaloryczne substancje słodzące zwiększały apetyt, przyczyniały się na krótką metę do wzrostu spożycia pokarmu, podnosiły ryzyko cukrzycy czy nowotworów. Takie wnioski płyną z opublikowanej niedawno pracy przeglądowej hiszpańskich naukowców z Uniwersytetu w Grenadzie