Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Podział słodzików poliolowych wg pochodzenia
Ze względu na pochodzenie, poliolowe substancje słodzące dzielą się na osiem rodzajów: izomalt, erytrytol, likazyna, laktitol, maltitol, mannitol, sorbitol i ksylitol. Sorbitol pochodzi z glukozy, mannitol z mannozy, ksylitol z ksylozy, maltitol z laktozy, likazyna z hydrolizatów skrobi i izomalt z izomaltulozy. Ksylitol wykazuje 100% względnej słodyczy w porównaniu do sacharozy, maltitol 75%, a erytrytol 70%. Laktitol wykazuje najmniej względną słodkość na poziomie 35% w porównaniu do sacharozy.
I wg formy
Według formy rynek polioli dzieli się na sproszkowane i płyne. Poliole w postaci proszku są dostępne w postaci stałych kryształów, a postać płynna jest dostępna w postaci syropów. Proszki poliolowe są stosowane jako proszki do lukru dla wielu artykułów spożywczych, takich jak wyroby piekarnicze, gumy do żucia i cukierki, a także w przemyśle farmaceutycznym jako składniki leków. Ciekłe syropy poliolowe są głównie wykorzystywane w przemyśle napojów oraz w lodziarstwie, ponieważ syropy łatwo rozpuszczają się w płynach.
Rynek słodzików poliolowych
Rosnące zainteresowanie konsumentów kwestiami zdrowotnymi napędza rynek słodzików poliolowych. Są przyjazne dla konsumentów, ponieważ nie powodują nagłego wzrostu poziomu glukozy we krwi, a zatem są dobrodziejstwem dla pacjentów z cukrzycą. Poliole również nie sprzyjają próchnicy zębów, ponieważ bakterie w jamie ustnej nie są łatwo przekształcane w kwasy. Oczekuje się, że wraz z urbanizacją rynek żywności przetworzonej odnotuje znaczny wzrost w najbliższej przyszłości. Ludność na całym świecie powoli zaczyna zdawać sobie sprawę z korzyści zdrowotnych płynących ze słodzików poliolowych, a konsumenci szukają bardziej korzystnych dla zdrowia produktów żywnościowych.
Azja i Pacyfik jest największym rynkiem sztucznych substancji słodzących, odpowiadającym za ponad połowę światowego zużycia, kolejne są rynki Ameryki Północnej i europejski.
Przewiduje się, że do końca 2029 r. światowy rynek słodzików poliolowych osiągnie wartość 3,16 mld USD. W 2019 r. został wyceniony na 1,987 mld USD. Rynek jest napędzany przez czynniki ekonomiczne, które wpływają na popyt na słodziki poliolowe, zwiększone zapotrzebowanie konsumentów na niskokaloryczne i bezpieczniejsze artykuły spożywcze i napoje oraz zwiększoną świadomość funkcjonalności słodzików poliolowych w zastosowaniach farmaceutycznych.
Źródło: https://www.persistencemarketresearch.com/market-research/polyol-sweeteners-market.asp
https://www.futuremarketinsights.com/reports/polyol-sweeteners-market
Przeczytaj także
Produkty pochodzenia roślinnego i produkty funkcjonalne zyskują coraz większą popularność na rynku, w związku z czym składniki związane z tymi produktami również zyskują coraz większe zainteresowanie producentów...
Obecny stan wiedzy naukowej nie pozwala stwierdzić, by bezkaloryczne substancje słodzące zwiększały apetyt, przyczyniały się na krótką metę do wzrostu spożycia pokarmu, podnosiły ryzyko cukrzycy czy nowotworów. Takie wnioski płyną z opublikowanej niedawno pracy przeglądowej hiszpańskich naukowców z Uniwersytetu w Grenadzie
Niemiecki start-up, Savanna Ingredients GmbH, rozpoczyna produkcję monosacharydu psykozy, znanego również jako alluloza, naturalnego węglowodanu opisywanego jako „prawdziwy cukier bez kalorii”.