Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Projekt Sustain-a-bite, finansowany przez Unię Europejską, ma na celu zrewolucjonizowanie diety roślinnej dzięki wysoko odżywczym, minimalnie przetworzonym produktom, które są korzystne dla zdrowia i wspierają zrównoważony rozwój – kęs po kęsie.
W ciągu najbliższych trzech i pół roku konsorcjum Sustain-a-bite będzie prowadzić prace nad rozwojem nowych produktów roślinnych, jednocześnie zwiększając ich dostępność i ograniczając wpływ na środowisko diety, którą konsumują Europejczycy. Dzięki wsparciu unijnego programu Horyzont Europa, konsorcjum składające się z 19 partnerów z 13 krajów wspólnie opracuje produkty spożywcze, które zaspokajają oczekiwania smakowe konsumentów oraz będą mieć korzystny profil zdrowotny
i środowiskowy. Koordynatorem projektu jest VTT Technical Research Centre of Finland (Fińskie Centrum Badań Technologicznych).
“Naszą misją jest dostarczanie rozwiązań technologicznych zapewniających zdrowsze, bardziej dostępne i atrakcyjne opcje żywności roślinnej, które wpisują się w europejskie tradycje kulinarne i promują zrównoważony rozwój”, powiedziała Nesli Sözer, koordynator projektu Sustain-a-bite i badacz w randze profesora w VTT.
Celem projektu Sustain-a-bite jest opracowanie minimalnie przetworzonych produktów spożywczych z wykorzystaniem pełnych ziaren (jęczmienia, bobu i ciecierzycy) oraz produktów ubocznych z przemysłu spożywczego, takich jak wytłoczyny z jabłek, marchwi i pomidorów.
“Od czasów rewolucji przemysłowej skupialiśmy się na usuwaniu składników odżywczych (np. błonnika, witamin i innych związków prozdrowotnych) z ziaren, aby poprawić smak i konsystencję żywności. Teraz projekt Sustain-a-bite zmienia zasady gry – przywraca te składniki za pomocą naturalnych, innowacyjnych procesów, aby tworzyć zdrowszą
i smaczniejszą żywność roślinną, bez sztucznych dodatków czy konserwantów”, dodała Nesli Sözer.
Pożywne, smaczne i przystępne cenowo produkty
Podejście Sustain-a-bite do projektowania żywności bazuje na tworzeniu produktów bogatych w białko, błonnik, witaminy i niezbędne składniki odżywcze, charakteryzujących się niską zawartością substancji antyodżywczych, tłuszczów nasyconych oraz dodanych cukrów, co wiąże się z licznymi korzyściami dla zdrowia.
Konsorcjum Sustain-a-bite wykorzystuje naturalne procesy do opracowania konceptów współ-(bio)przetwarzania. Projekt stawia sobie za cel produkcję wysoko odżywczych składników, które mają różnorodne zastosowania i zmniejszają konieczność użycia dodatków do żywności, zgodnie z trendem „czystej etykiety”. Dzięki tym składnikom żywność roślinna będzie zdrowsza, bardziej przystępna cenowo i korzystniejsza dla środowiska.
Ponadto proste procesy opracowane przez Sustain-a-bite będą łatwo dostępne i będą mogły być zaadaptowane przez małe, lokalne firmy, jak również większe przedsiębiorstwa, co ułatwi ich wdrożenie i powszechne zastosowanie.
O projekcie Sustain-a-bite
Projekt Sustain-a-bite rozpoczął się oficjalnie 1 października 2024 r. i potrwa do 31 marca 2028 r. W projekcie biorą udział partnerzy z całej Europy, posiadający doświadczenie
z wielu dziedzin, w tym uniwersytety i centra technologiczne, duże firmy spożywcze,
a także eksperci w dziedzinie zachowań konsumenckich, komunikacji
i rozpowszechniania wiedzy oraz wdrażania innowacji.
Partnerzy projektu: VTT (Finlandia), University College Cork (Irlandia), Wageningen Food & Biobased Research (Holandia), IBA BUCURESTI (Rumunia), University of Milan (Włochy), Innovarum (Hiszpania), University of Vaasa (Finlandia), Teagasc (Irlandia), Technical University of Denmark (Dania), IZTECH (Turcja), University of Oxford (Wielka Brytania), University of Porto (Portugalia), MOA Foodtech (Hiszpania), EIT Food CLC North-East (Polska), Roquette (Francja), Viking Malt (Finlandia), Tymbark (Polska) – MASPEX (jednostka stowarzyszona), BezMięsny (Polska), i Bern University of Applied Sciences (Szwajcaria).
Więcej informacji o projekcie: https://sustain-a-bite.eu/
Przeczytaj także
Z pomocą UE, startupy na wczesnym etapie rozwoju otrzymają wsparcie w skalowaniu ekologicznych, zrównoważonych rozwiązań dla sektora rolno-spożywczego.
To pierwszy tego typu projekt w Polsce dotyczący opracowania przekąsek piekarniczych przez konsumentów. W ramach tak zwanej ko-kreacji, czyli tworzenia nowych produktów spożywczych z udziałem konsumentów, zaprojektowano 13 innowacyjnych produktów, z których wybrany trafi na rynek w przyszłym roku.
Światowy Dzień Wegan, którego data przypada na 1 listopada, to wyjątkowa okazja, by skupić uwagę na jednym z najbardziej znaczących ruchów społecznych XXI wieku.