Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
USDA przewiduje, że światowa produkcja gruszek w sezonie 2020/21 spadnie o 4,5% tj. o ponad 1 milion t do 22,2 mln t , głównie z powodu mniejszych zbiorów w Chinach. Prognozuje się, że produkcja w Chinach spadnie o 7,6%, tj. o 1,3 mln t do 16 mln t, ponieważ kwietniowe mrozy zmniejszyły produkcję w prowincji Hebei, największym regionie produkującym gruszki i głównym źródle dostaw eksportowych. Nie mniej jednak Chiny nadal będą wytwarzać ok. 72% światowej produkcji gruszek. Oczekuje się, że niższa produkcja w Chinach ograniczy dostawy na rynki azjatyckie, powodując zmniejszenie eksportu o 11%, tj. o prawie 70 tys. t do 550 tys. t. USDA zakłada, że import gruszek utrzyma się i wyniesie ogółem 11 tys. t.
Produkcja gruszek w UE wzrośnie w sezonie 2020/21
Prognozuje się, że produkcja w UE wzrośnie o prawie 13,4%, tj. o 280 tys. t do 2,3 mln t (zakładając normalne warunki uprawowe). Unia Europejska produkuje ok. 10,5% światowej produkcji gruszek. Największym producentem w UE pozostaną Włochy z 21% udziałem, tj. ok. 429 tys. t produkcji rocznie. Polska wytwarza ok. 3,3% produkcji unijnej, tj. 74,4 tys. t. Oczekuje się, że większe dostawy w UE zwiększą konsumpcję unijną oraz zmniejszą import o ok. 14 tys. t do 170 tys. t i utrzymają eksport świeżych gruszek na poziomie 305 tys. t.
Produkcja gruszek u innych czołowych producentów na świecie
Prognozuje się, że produkcja w Stanach Zjednoczonych, które produkują ok. 3,2% światowej podaży gruszek, wzrośnie o 9,5%, tj. o 60 tys. t do 720 tys. t, przy dobrych warunkach pogodowych. Pomimo wyższych dostaw przewiduje się, że eksport spadnie do 110 tys. t przy niższym popycie ze strony największych rynków. Z powodu wyższych dostaw krajowych przewiduje się, że import, głównie z Argentyny i Chile, spadnie do 70 tys. t, tj. o 3%.
Mniejszy eksport z Argentyny
USDA oczekuje, że produkcja w Argentynie nieznacznie wzrośnie o 2,7% do 610 tys. t przy dobrych warunkach uprawowych. Pomimo wzrostu produkcji oczekuje się, że eksport zmniejszy się o 3% do 320 tys. t, ponieważ popyt będzie zmniejszony w wyniku wyższej produkcji w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych.
W Turcji nieustanny wzrost produkcji
Za to produkcja w Turcji ma wzrosnąć szósty sezon z rzędu, o prawie 4% do 550 tys. t. Prognozuje się, że wyższe dostawy, mimo zwiększonego popytu krajowego spowodują wzrost eksportu gruszek z Turcji o prawie 8% do poziomu 55 tys. t.
Eksport z RPA bez zmian
Produkcja w RPA ma być nieco wyższa i wynieść 410 tys. t przy dobrych warunkach wzrostu i wystarczających zasobach wody. Prognozuje się również, że obszar sadzenia wzrośnie już czwarty rok z rzędu. Jednocześnie oczekuje się, że eksport pozostanie na niezmienionym poziomie 220 tys. t i pozostanie pod wpływem popytu ze strony Rosji.
Produkcja gruszek w Rosji spadnie w sezonie 2020/21
Oczekuje się, że Rosyjska produkcja spadnie o prawie 15%, tj. o 43 tys. t do 247 tys. t, w wyniku szkód pogodowych w sadach komercyjnych. Uprawy przydomowe doświadczą braku zbiorów, w wyniku wejścia w przemienność, po wysokiej produkcji z zeszłego roku. Oczekuje się, że pomimo niższych dostaw krajowych, import pozostanie na niemal niezmienionym poziomie 195 tys. t, ponieważ wysokie ceny hamują zakupy gruszek przez konsumentów rosyjskich i kierują je coraz bardziej w kierunku innych owoców, np. jabłek.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Choć doskonale wiemy, że warzywa i owoce są niezbędne dla zdrowia, często o nich zapominamy. Zwłaszcza okres jesienno-zimowy sprzyja dietetycznym wymówkom, bo gdy zimno i sennie, mało kto z entuzjazmem zabiera się za siekanie składników na sałatkę. Na szczęście istnieje kilka sprytnych pomysłów na warzywa i owoce w zimowej diecie.
Według TurkSTAT, produkcja owoców w Turcji w 2020 roku wzrośnie o 7,3% w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniesie 23,9 mln t.
24 listopada obchodzimy Dzień Buraka. To niepozorne warzywo, przez lata obecne w tradycyjnej kuchni, dziś odkrywamy na nowo jako źródło kulinarnych inspiracji i dobroczynnych składników. Czym dokładnie zasłużył sobie burak na własne święto?