Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według Tureckiego Instytutu Statystycznego -TurkSTAT produkcja upraw owoców w 2020 roku wyniesie 23,9 mln t i wzrośnie o 7,3% w porównaniu z rokiem poprzednim. Oszacowano, że nastąpi wzrost produkcji jabłek o 19,5%, brzoskwiń o 12,3%, wiśni o 10,3%, truskawek o 25,4%, granatów o 3,9% w porównaniu z rokiem poprzednim. W grupie owoców cytrusowych spodziewany jest wzrost produkcji mandarynek o 11,5%, fig o 3,2%, a bananów o 24,2%. Oczekuje się, że w przypadku orzechów produkcja pistacji wzrośnie aż o 248,7%.
W sezonie 2020/21 produkcja jabłek w Turcji wzrosła
Jednocześnie TurkSTAT podał, że w sezonie 2020/21 produkcja jabłek jest szacowana na 4,3 mln t, czyli o 19 % więcej niż w sezonie 2019/20. Zbiory w Turcji rozpoczynają się około lipca i trwają do października.
Tradycyjne sady i pozycja na rynku
Turcja jest jednym z największych producentów jabłek w Regionie, ale tradycyjne sady, o niskiej wydajności nadal stanowią główną część tureckiej produkcji jabłek. Dlatego też dotychczas Turcja nie była znaczącym eksporterem jabłek deserowych. W 2019 r wyeksportowała 256 tys. t za 80 tys. EUR co daje 19% wzrostu w latach 2015-2019. Eksport z Turcji stanowi 1,3% światowego eksportu jabłek co daje Turcji 14. pozycję w światowym ich eksporcie. Prawie 24% wezyrskich wysyłek jabłek w 2019 r. trafiało do Indii, 20% do Iraku, a 9% do Syrii. Tylko ok 2% eksportu było kierowane do UE, głównie na Cypr.
Rolnicy gotowi na zmiany
Jednocześnie tureccy rolnicy w ostatnich latach zainwestowali w nowe sady, wyrwali odmiany niekomercyjne i obsadzili kwatery odmianami nadającymi się na rynki eksportowe. Sady towarowe są zazwyczaj zlokalizowane w południowej i środkowej części Anatolii oraz północnych regionach śródziemnomorskich. Około 50% całej komercyjnej produkcji jabłek pochodzi z trzech rejonów: Isparta, Karaman i Nigde. Deserowe jabłka są również uprawiane w Antalyi, Konyi i Amasyi.
W strukturze nasadzeń jabłoni w Turcji dominuje kilka odmian
Odmiana jabłek Starking (Red Delicious) jest najpopularniejszą odmianą uprawianą w Turcji, która stanowi około 37% całkowitej produkcji jabłek deserowych, tj. około 1,3 mln t. W sadach towarowych dominują cztery główne odmiany jabłek, tj. Starking, Golden, Amasya i Granny Smith, które w 2019/2020 stanowiły 70% całej produkcji.
Dobre perspektywy na przyszłość
Ze względu na rosnące możliwości eksportowe powstają nowe liczne podmioty prywatne zajmujące się eksportem owoców i /lub produkcją soków.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
24 listopada obchodzimy Dzień Buraka. To niepozorne warzywo, przez lata obecne w tradycyjnej kuchni, dziś odkrywamy na nowo jako źródło kulinarnych inspiracji i dobroczynnych składników. Czym dokładnie zasłużył sobie burak na własne święto?
Szukając innowacyjnych rozwiązań nowej generacji w zakresie etykietowania świeżych produktów, system etykietowania Laser Mark jest wiodącą technologią w branży. JBT Corporation i LaserFood wybiegają w przyszłość oferując ekonomiczną i ekologiczną alternatywę tradycyjnych etykiet do świeżych produktów.
W dniach 14-26 listopada odbywa się Warsaw 2020 MAKEit Fruit & Veg Hybrid MAKEathon. Projekt skupia się na tworzeniu nowych rozwiązań i koncepcji produktów, które pomogą sprawić, że spożycie owoców i warzyw stanie się bardziej zrównoważone. Realizacja projektu odbywa się przy udziale kilku dużych firm z sektora owoców i warzyw, które zapewniają wsparcie uczestnikom wyzwania. A gospodarzem jest Uniwersytet Warszawski.