Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W dniach 14-26 listopada odbywa się Warsaw 2020 MAKEit Fruit & Veg Hybrid MAKEathon. Projekt skupia się na tworzeniu nowych rozwiązań i koncepcji produktów, które pomogą sprawić, że spożycie owoców i warzyw stanie się bardziej zrównoważone. Realizacja projektu odbywa się przy udziale kilku dużych firm z sektora owoców i warzyw, które zapewniają wsparcie uczestnikom wyzwania. A gospodarzem jest Uniwersytet Warszawski.
O projekcie EIT Food MAKEit
Projekt EIT Food MAKEit to projekt żywnościowy o dużym znaczeniu na skalę światową, w którym podejmowane są wyzwania z różnych obszarów łańcuchach dostaw żywności, w tym: owoców i warzyw, cukru, kakao, nabiału, mięsa, pieczywa oraz owoców morza, związane z zapotrzebowaniem na zdrową i zrównoważoną żywność oraz poszukiwaniem rozwiązań problemów tych branż. Projekt współfinansowany przez Uniwersytet Warszawski i EIT Food prowadzony przez Cambridge University, umożliwia przedsiębiorcom z branży rolno-spożywczej odkrywanie, rozwijanie i skalowanie pomysłów.
Projekt MAKEit zapewnia przestrzeń do wspólnego tworzenia poprzez MAKEathony. Są to konkursy na innowacje, w których podejmowane są wyzwania branżowe z całego łańcucha dostaw żywności. Podczas MAKEatonów uczestnicy pracujący w zespołach opracowują swoje nowatorskie koncepcje i prototypy rozwiązań będące odpowiedzą na te wyzwania. Korzystają przy tym z wysokiej jakości sprzętu i wsparcia ekspertów w celu kształtowania propozycji handlowych i fizycznych prototypów.
Cele projekt MAKEit osiągane są przez:
Opierając się na infrastrukturze stworzonej w 2019 r. w ramach projektu MAKEit, partnerzy EIT Food zrealizowali dotąd 15 MAKEathonów w całej Europie, oferując rozwiązania istotnych wyzwań związanych z łańcuchem wartości.
Partnerami EIT Food w projekcie MAKEit są: Cambridge University, Uniwersytet Warszawski, ETH Zurych, Queen's University Belfast, Universidad Autónoma de Madrid (UAM), AZTI, Swiss Food Research, VTTT Technical Research Centre of Finland Ltd, German Institute of Food Technologies (DIL), Matis i Rikolto.
Uniwersytet Warszawski gospodarzem Warsaw 2020 MAKEit Fruit & Veg Hybrid MAKEathon
Uniwersytet Warszawski jako partner konsorcjum EIT Food MAKEit jest gospodarzem MAKEathonu, który odbywa się w Warszawie w dniach od 14 do 26 listopada. MAKEathon skupia się na tworzeniu nowych rozwiązań i koncepcji produktów, które pomogą sprawić, że spożycie owoców i warzyw stanie się bardziej zrównoważone, nie tylko podczas pandemii COVID-19, ale także w przypadku przyszłych zakłóceń, takich jak np. ekstremalne warunki klimatyczne i inne pandemie.
30 uczestników z: Republiki Korei, Indonezji, Indii, Pakistanu, Nigerii, Republiki Południowej Afryki, Rosji, Turcji, Włoch, Grecji, Białorusi, Polski, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Haiti pracuje nad koncepcjami i prototypami produktów, które pomogą złagodzić różne problemy związane z potencjalnym wpływem na społeczeństwa. Realizacja projektu odbywa się przy udziale kilku dużych firm z sektora owoców i warzyw, które zapewniają wsparcie uczestnikom wyzwania. Seria wydarzeń online odbywa się we współpracy ze Stowarzyszeniem Robisz.to.
Źródło: EIT Food
Przeczytaj także
Bardzo możliwe, że za jakiś czas produkcja żywności suszonej będzie odbywać się u bezpośrednio u rolnika. Starają się o to m.in. naukowcy z Katedry Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji w ramach projektu FOX, realizowanego dzięki środkom pochodzącym z europejskiego programu Horyzont 2020.
Paskalizacja to nowoczesna metoda utrwalania żywności. Firma HPP Services Poland umożliwia korzystanie z technologii HPP w branży spożywczej na zasadzie usługi. Klienci mają dostęp do paskalizacji i nie są zobowiązani do zakupu własnej instalacji HPP. Daje to wiele korzyści.
Podczas kryzysu związanego z COVID-19 branża rolno-spożywcza okazała się jedną z najbardziej odpornych na trudną sytuację. Szok wywołany pandemią wymagał jednak wprowadzenia działań zaradczych...