Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Bardzo możliwe, że za jakiś czas produkcja żywności suszonej będzie odbywać się u bezpośrednio u rolnika. Starają się o to m.in. naukowcy z Katedry Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji w ramach projektu FOX, realizowanego dzięki środkom pochodzącym z europejskiego programu Horyzont 2020.
Konsumenci mają coraz większą świadomość tego czym jest zrównoważony rozwój i coraz lepiej rozumieją zmiany występujące w środowisku naturalnym. Świadomi także roli jaką w nowoczesnym społeczeństwie pełni wspólnota, coraz chętniej sięgają po produkty lokalne, które mogą nabyć bezpośrednio od rolników w ramach tzw. krótkich łańcuchów dostaw żywności.
Naukowcy z SGGW wspólnie z polskimi i europejskimi partnerami opracowują elastyczne i mobilne rozwiązania łączące tradycyjne procesy np. tłoczenie soku czy suszenie z niecodzienną i nowoczesną technologią pulsacyjnego pola elektrycznego PEF.
PEF polega na potraktowaniu żywności polem elektrycznym o bardzo wysokim natężeniu pola. W zależności od zastosowanych parametrów pozwala to utrwalić żywność bez jej nadmiernego ogrzania i skrócić czas wielu procesów technologicznych, co korzystnie wpływa na wartość odżywczą i obciązenie środowiska naturalnego.
W międzynarodowym konsorcjum realizującym projekt FOX, zespół ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pracujący pod kierunkiem dr inż. Artura Wiktora, odpowiada za badania i opracowanie mobilnego rozwiązania do suszenia żywności opartego m.in. na zastosowaniu pulsacyjnego pola elektrycznego. System ten dzięki swojej elastyczności i mobilności, mógłby stanowić interesującą propozycję dla rolników poszukujących nowych obszarów działalności w ramach krótkich łańcuchów dostaw żywności. Jak mówi dr inż. Artur Wiktor, projekt jest szczególny bowiem w jego realizacji biorą udział zarówno jednostki naukowe, takie jak SGGW w Warszawie, jak i firmy, które zajmują się na co dzień konstrukcją suszarek przemysłowych czy też aparatów do aplikacji PEF.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie:
https://www.fox-foodprocessinginabox.eu/
Przeczytaj także
Paskalizacja to nowoczesna metoda utrwalania żywności. Firma HPP Services Poland umożliwia korzystanie z technologii HPP w branży spożywczej na zasadzie usługi. Klienci mają dostęp do paskalizacji i nie są zobowiązani do zakupu własnej instalacji HPP. Daje to wiele korzyści.
Liderzy branży opakowań do żywności szukają sposobów na odejście od tworzyw sztucznych, które szkodzą środowisku. Biologiczny recykling PET pozwala uzyskać produkt niemalże tej samej jakości co pierwotny PET.
Spożywanie zbyt dużej ilości soli może mieć znaczący negatywny wpływ na zdrowie, a nowoczesne przetworzone jedzenie zazwyczaj zawiera duże ilości soli, aby poprawić smak i zachowanie.