Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Rząd przyjął istotne nowelizacje ustaw związanych z gospodarką odpadami, które przyniosą zmiany w systemie segregacji odpadów budowlanych oraz w organizacji systemu kaucyjnego. 29 października 2024 roku Rada Ministrów zatwierdziła projekty nowelizacji przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które mają wejść w życie z początkiem 2025 roku.
W ramach nowelizacji ustawy o odpadach (UC23) wprowadzono zmiany dotyczące odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Główne założenie projektu to uelastycznienie procesu segregacji tych odpadów oraz uproszczenie procedur dla przedsiębiorców. Nowe przepisy pozwalają na przekazywanie odpadów innym podmiotom, które będą odpowiedzialne za ich segregację, co pozwoli firmom budowlanym na efektywniejsze zarządzanie odpadami, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedzialności za segregację.
Przepisy wprowadzą również możliwość przekazywania funduszy z rezerwy budżetowej na usuwanie nielegalnie zdeponowanych odpadów zagrażających zdrowiu i środowisku. Przewidziane jest tymczasowe działanie przepisów na lata 2025-2027, z planem ich finansowania w przypadku dostępności środków.
Druga nowelizacja, dotycząca ustawy o gospodarce opakowaniami (UD45), przewiduje wprowadzenie zamkniętego obiegu kaucji, co ma usprawnić rozliczanie kaucji na wszystkich etapach dystrybucji. Ważnym elementem systemu będzie obowiązek przyjmowania przez sklepy szklanych opakowań wielokrotnego użytku, co obejmie także mniejsze sklepy.
Z uwagi na konieczność dostosowania się jednostek handlowych do nowych wymogów, pełne wdrożenie systemu kaucyjnego przesunięto na 1 października 2025 roku.
Nowe przepisy mają na celu stworzenie jednolitego systemu kaucyjnego, gwarantującego łatwy dostęp do punktów odbioru opakowań w każdej gminie oraz precyzyjne rozliczanie pobranej kaucji.
Przeczytaj także
Prezes UOKiK wydał dwie zgody na utworzenie operatorów systemu kaucyjnego, który wejdzie w życie w 2025 roku. Decyzje dotyczą producentów napojów bezalkoholowych i piwa. Przeprowadzone postępowania wykazały, że koncentracje nie ograniczą konkurencji.
Wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska zaprezentowała nowy logotyp systemu kaucyjnego, który pojawi się na opakowaniach zwrotnych już w 2025 roku. Poinformowała także o wyłączeniu z systemu kaucyjnego opakowań po mleku i produktach mlecznych.
Projekt zakłada częściową transpozycję do polskiego porządku prawnego postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (tzw. dyrektywy SUP).