Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska zaprezentowała nowy logotyp systemu kaucyjnego, który pojawi się na opakowaniach zwrotnych już w 2025 roku. Poinformowała także o wyłączeniu z systemu kaucyjnego opakowań po mleku i produktach mlecznych.
31 maja 2024 r. zakończył się etap konsultacji i opiniowania projektu nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Aktualnie w Rządowym Centrum Legislacji trwają ustalenia międzyresortowe.
W wyniku konsultacji z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi uwzględniony został postulat branży mleczarskiej o wyłączeniu z systemu kaucyjnego opakowań po mleku i produktach mlecznych.
Kolejna zmiana dotyczy logotypu systemu kaucyjnego, który pojawi się na opakowaniach zwrotnych już w przyszłym roku. 12 czerwca 2024 r. rozporządzenie o wysokości kaucji zostało podpisane przez minister klimatu i środowiska Paulinę Hennig-Kloskę. Teraz zostanie przekazane do pierwszego z dwóch współwydających, a po skompletowaniu podpisów - do publikacji w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie powinno zostać ogłoszone w czerwcu albo na przełomie czerwca/lipca.
System kaucyjny jest jednym z kroków, który pozwoli nam osiągnąć ważne cele środowiskowe. Wszyscy chcemy czystych lasów i plaż. Chcemy, żeby w naszych rzekach, jeziorach, morzach nie pływały tony plastiku. Kaucja staje się faktem. Przechodzimy do kolejnego etapu, jakim jest procedowanie projektu ustawy przez Radę Ministrów – mówiła podczas konferencji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wiceszefowa resortu Anita Sowińska. W procesie legislacyjnym konsultacje są bardzo ważnym elementem demokracji i dokładnie tak było w przypadku projektu ustawy o systemie kaucyjnym. 31 maja zakończył etap konsultacji i opiniowania projektu ustawy. Aktualnie w Rządowym Centrum Legislacji trwają ustalenia międzyresortowe – dodała.
W wyniku konsultacji z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi uwzględniony został postulat branży mleczarskiej o wyłączeniu z systemu kaucyjnego opakowań po mleku i produktach mlecznych. Jak przyznała wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska za wyłączeniem tego typu opakowań przemawiały przede wszystkim względy sanitarne, dotyczące możliwości utrzymania czystości w punktach zbiórki.
Kolejna zmiana dotyczy logotypu systemu kaucyjnego, który pojawi się na opakowaniach zwrotnych już w przyszłym roku. Rozporządzenie ministra klimatu i środowiska o wysokości kaucji przeszło procedurę notyfikacji unijnej. 12 czerwca 2024 r. zostało podpisane przez minister Paulinę Hennig-Kloskę. Teraz zostanie przekazane do pierwszego ze współwydających, a po skompletowaniu podpisów - do publikacji w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie powinno zostać ogłoszone w czerwcu albo na przełomie czerwca/lipca.
Jak będzie działać system kaucyjny:
Przeczytaj także
Nowe zasady sprawozdawczości ESG, które z początkiem roku objęły największe spółki giełdowe w całej Unii Europejskiej mogą sprawić, że firmy te będą wymagać przejrzystości w zakresie odpowiedzialnego biznesu od swoich dostawców. Świadomość zmian lub choćby znajomość definicji w tym zakresie ma mniej niż połowa polskich firm.
W opublikowanym niedawno badaniu naukowcy ze Stanów Zjednoczonych wykazali, że mikroplastik może w istotny sposób wpływać na przewód pokarmowy, a także trafiać do innych organów, takich jak nerki, wątroba czy mózg.
Produkcja opakowań z surowców wtórnych jest dobrym sposobem na ograniczenie eksploatacji naszej planety. Jednak w przypadku każdej plastikowej butelki czy pojemnika „z recyklingu”, jego producent musi być w stanie udowodnić przed klientem, że opakowanie faktycznie zawiera określony udział przetworzonych surowców.