Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W opublikowanym niedawno badaniu naukowcy ze Stanów Zjednoczonych wykazali, że mikroplastik może w istotny sposób wpływać na przewód pokarmowy, a także trafiać do innych organów, takich jak nerki, wątroba czy mózg.
Wszechobecne mikrocząstki
„W czasie ostatnich kilku dekad mikroplastik zaczęto znajdywać w oceanach, w organizmach zwierząt, w tkankach roślin, w wodzie z kranu czy w wodzie butelkowanej”, mówi kierownik badań, prof. Eliseo Castillo z University of New Mexico (UNM) w Stanach Zjednoczonych. „Mikrocząstki plastiku zdają się być wszechobecne”. Zespół prof. Castillo skupia się przede wszystkim na działaniu plastiku wewnątrz organizmu – głównie w obrębie przewodu pokarmowego i powiązanego z nim systemu immunologicznego.
Plastik z wody pitnej
Badacze z UNM przeprowadzili trwający 4 tygodnie eksperyment, w ramach którego narażali myszy laboratoryjne na mikroplastik pochodzący z wody pitnej. Jego ilość odzwierciedlała szacowany poziom ekspozycji człowieka na przestrzeni tygodnia. Jak się okazało, mikrocząstki przemieszczały się z przewodu pokarmowego do innych narządów, takich jak wątroba, nerki, a nawet mózg. Naukowcy zaobserwowali ponadto, że plastik wpływał na szlaki metaboliczne w poszczególnych tkankach.
Wnikanie w głąb organizmu
„Wskutek ekspozycji wykryliśmy mikroplastik w niektórych z analizowanych tkanek”, mówi prof. Castillo. „Oznacza to, że jest on w stanie przekraczać barierę jelitową i wnikać w głąb organizmu”. Według naukowca niepokojąca jest potencjalna akumulacja plastiku w ciele człowieka. „Nasze myszy narażone były na działanie mikrocząstek przez 4 tygodnie. Możemy tylko wyobrażać sobie jak przekłada się to na człowieka, który wystawiony jest na wpływ plastiku od narodzin do starości”.
Rola diety?
Następnym etapem badań zespołu z UNM będzie ustalenie jakie znaczenie dla ekspozycji na mikroplastik ma dieta. „Każdy z nas odżywia się w inny sposób. Chcemy więc [przeprowadzić doświadczenie], w którym będziemy podawać zwierzętom laboratoryjnym dietę wysokotłuszczową i wysokocholesterolową bądź dietę wysokobłonnikową, narażając je lub nie na działanie mikroplastiku. Naszym celem jest zrozumienie czy i jak sposób żywienia wpływa na pobranie plastiku przez organizm”, podsumowuje naukowiec.
Źródła:
Przeczytaj także
Produkcja opakowań z surowców wtórnych jest dobrym sposobem na ograniczenie eksploatacji naszej planety. Jednak w przypadku każdej plastikowej butelki czy pojemnika „z recyklingu”, jego producent musi być w stanie udowodnić przed klientem, że opakowanie faktycznie zawiera określony udział przetworzonych surowców.
Za przepisami mającymi rozwiązać problem stare rosnącej liczby odpadów opowiedziało się 476 unijnych parlamentarzystów
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej opracowali nową technologię pokrywania ochronną powłoką metalowych pojemników na żywność, dzięki której można „ograniczyć korozję o co najmniej 70%” i powstrzymać rozwój patogenów.