Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej opracowali nową technologię pokrywania ochronną powłoką metalowych pojemników na żywność, dzięki której można „ograniczyć korozję o co najmniej 70%” i powstrzymać rozwój patogenów.
Mikroorganizmy i korozja
Aktualnie galwanizowane stalowe pojemniki i powierzchnie przeznaczone do kontaktu z żywnością cieszą się popularnością ze względu na swoją trwałość, odporność i niskie koszty w porównaniu ze stalą nierdzewną. Jednak według badaczy obecność mikroorganizmów może prowadzić do ich korozji.
Drobnoustroje na powierzchni
Jak mówi jeden z autorów publikacji, prof. Mustafa Akbulut z Texas A&M University w Stanach Zjednoczonych, innowacyjna metoda opracowana przez jego zespół sprawia, że „materiał jest bardziej odporny i niepodatny na rdzewienie. Odstrasza on bakterie, dzięki czemu nie przywierają one do powierzchni. W przypadku konwencjonalnej stali drobnoustroje mają tendencję do przylegania do materiału, jednak zastosowanie ochronnej warstwy pozwala na uniknięcie tego zjawiska – to główna zaleta naszej technologii”.
Większe bezpieczeństwo produktów spożywczych
Naukowcy podkreślają, że oparta na nanostrukturach technologia zapewnia superhydrofobowość oraz właściwości zapobiegające rozwojowi organizmów, skutecznie „przeciwdziałając przywieraniu do powierzchni grzybów, bakterii czy zanieczyszczeń”. Według współautora badań, prof. Luisa Cisneros-Zevallosa z Texas A&M University, „ma to istotne znacznie, ponieważ kupując owoce i warzywa konsumenci ufają, że wybierane przez nich produkty są bezpieczne i nie wpłyną negatywnie na ich zdrowie. W chwili obecnej przemysł robi, co może, by ograniczyć potencjalne ryzyko, jednak wciąż usłyszeć można o wybuchach epidemii spowodowanych skażeniem żywności i prowadzących do zatruć pokarmowych – czasem skutkujących zgonem”.
Niższe ryzyko skażenia
„Wiele surowców spożywczych trafia do zakładów przetwórczych zabrudzonych ziemią, kurzem bądź błotem. Nawet jeśli produkt taki jest myty, wciąż może on być skażony patogenami. Dzięki nowej technologii jesteśmy w stanie ograniczyć stopień zanieczyszczenia”, mówi prof. Akbulut. Metoda opłaszczania galwanizowanej stali może „potencjalnie znaleźć zastosowanie w silosach na zboże, a także w innego rodzaju magazynach żywności czy pojemnikach”, podsumowują autorzy.
Źródła:
Przeczytaj także
Opakowanie odgrywa niezastąpioną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i jakości żywności m.in. ponieważ tworzy barierę zapobiegającą zanieczyszczeniu, ogranicza psucie się, zapobiega związanej z utlenianiem utracie wartości odżywczych świeżych owoców, warzyw i mięs, utrzymuje zmodyfikowaną atmosferę (co wydłuża okres przydatności do spożycia bez użycia agresywnych środków chemicznych), pochłania wilgoć czy zawiera informacje umożliwiające śledzenie żywności w łańcuchu dostaw, krytyczne w przypadku wycofania produktu.
W ostatnich latach na rynku opakowań żywności zaszło wiele zmian, które są konsekwencją przyjęcia w 2015 r. przez ONZ dokumentu „Przekształcanie naszego świata: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030”
Ogłoszono pakiet trzech rozporządzeń ustanawiających m.in. stawki opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami oraz opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań