Przedmiot głosowania
W środę 24 kwietnia 2024 r. posłowie Parlamentu Europejskiego głosowali nad przepisami mającymi na celu m.in. zmniejszenie ilości odpadów oraz wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym. Za przyjęciem przepisów głosowało 476 posłów, przeciw głosowało 129, a 24 posłów wstrzymało się od głosu. Przepisy mają skutkować sukcesywnym zmniejszaniem ilości odpadów: o 5% do 2030 roku, o 10% do 2035 roku i o 15% do 2040 roku. Zmiany dotkną przede wszystkim opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych, których producenci będą zobowiązani zredukować do minimum wagę i objętość opakowań. Oprócz tego nowy maksymalny odsetek pustej przestrzeni w opakowaniach zbiorczych, transportowych oraz opakowaniach, które będą stosowane w handlu elektronicznym, został ustalony na poziomie 50%.
Więcej na temat PPWR dowiesz się z poniższego artykułu:
https://foodfakty.pl/zaawansowany-etap-projektu-rozporzadzenia-opakowaniowego-ppwr-kogo-dotyczy-i-jakie-sa-jego-glowne-zalozenia-abstrakt-artykulu
Zakazane opakowania
Przepisy przewidują także wprowadzenie zakazu stosowania niektórych opakowań, takich jak np. opakowania na nieprzetworzone świeże owoce i warzywa, jednorazowe naczynia i kubki wykorzystywane w kawiarniach i restauracjach, opakowania na pojedyncze porcje (np. na przyprawy, sosy, śmietankę, cukier), a także bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy (poniżej 15 mikrometrów grubości).
Ponowne wykorzystanie opakowań na żywność i napoje
Ustawodawca unijny zamierza również zachęcać konsumentów do wielokrotnego korzystania z opakowań na żywność i napoje (ma to dotyczyć napojów alkoholowych i bezalkoholowych - z wyjątkiem np. mleka, wina, wina aromatyzowanego, napojów spirytusowych - opakowań transportowych, sprzedażowych oraz opakowań zbiorczych). Co więcej, końcowi dystrybutorzy napojów i żywności na wynos zostali zobowiązani do oferowania konsumentom możliwości skorzystania z własnego pojemnika.
Wymogi dotyczące recyklingu
W myśl nowych przepisów, opakowania będą musiały spełnić surowe normy w zakresie ich przydatności do recyklingu. Do 2029 roku 90% jednorazowych plastikowych i metalowych pojemników na napoje (do trzech litrów) ma być zbieranych oddzielnie np. poprzez systemy kaucyjne lub inne zbliżone rozwiązania.
Pełen tekst informacji prasowej znajdziesz pod adresem:
https://www.europarl.europa.eu/news/pl/press-room/20240419IPR20589/nowe-przepisy-unii-o-redukcji-ilosci-wielokrotnym-uzyciu-i-recyklingu-opakowan
Prawniczka, ekonomistka. Ekspertka prawa żywnościowego i liderka projektu FoodFakty LEX Scan. Doktorantka w Zakładzie Prawa Rolnego i Żywnościowego w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Warszawie. Przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą urzędowej kontroli w rolnictwie ekologicznym. Autorka artykułów naukowych z zakresu prawa żywnościowego.
Kontakt: magdalena.wolska@foodfakty.pl
tel. 660 146 148
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/mwolskaeko/