Prace Komisji Europejskiej nad propozycją tekstu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zmieniającego rozporządzenie (UE) 2019/1020 i Dyrektywę (UE) 2019/904 oraz uchylającego Dyrektywę 94/62/WE toczą się od 30 listopada 2022 r. Weszły już na zaawansowany etap. Pod koniec 2023 roku Rada Europejska przyjęła własne stanowisko w sprawie (podejście ogólne) po przejściu projektu przez Parlament Europejski. To stanowisko będzie dyskutowane z Parlamentem Europejskim, a wynik negocjacji co do ostatecznego brzmienia nowych przepisów PPWR będzie znacząco wpływał na prawa i obowiązki uczestników rynku wewnętrznego.
Projekt jest istotny dla przedsiębiorców z różnych branż, ale także dla konsumentów. Rada utrzymała zakres PPWR wskazany przez Komisję Europejską, obejmujący wszystkie opakowania, niezależnie od użytego materiału, oraz wszystkie odpady opakowaniowe, niezależnie od ich pochodzenia (czy to z produkcji, przetwórstwa, handlu detalicznego czy też z gospodarstw domowych). Zatem PPWR będzie miało zastosowanie także do przedsiębiorstw zajmujących się importem opakowań do UE.
Z pełnej wersji artykułu dowiesz się m.in. jakie są:
-kluczowe założenia PPWR?
-planowane wymogi co do substancji obecnych w opakowaniach?
-limity zawartości materiałów z recyklingu odzyskanych z odpadów pokonsumenckich w opakowaniach z tworzyw sztucznych?
-nowe obowiązki producentów i importerów?
-wymagania dotyczące oznakowania opakowań?
Pełna wersja artykułu dostępna jest wyłącznie w Strefie Managera pod adresem:
STREFA MANAGERA: ZAAWANSOWANY ETAP PROJEKTU ROZPORZĄDZENIA OPAKOWANIOWEGO (PPWR). KOGO DOTYCZY I JAKIE SĄ JEGO GŁÓWNE ZAŁOŻENIA?
W Strefie Managera dodatkowo znajdziesz:
- Raporty Food Risk
- LEX Scan - miesięczny raport zmian w prawie żywnościowym wraz z krótkim komentarzem
- Opracowania Prawne naszych Ekspertów
- Tablicę Managera Food Fraud i Food Risk
- Dedykowane webinaria, szkolenia, warsztaty – śledź nowe elementy wpisując w pole szukaj Strefa Managera
>> Więcej o STREFIE MANAGERA <<
Zadzwoń +48 501 370 590 lub napisz strefamanagera@foodfakty.pl
Autor:Edyta Oleszczuk-Romańska
Radczyni prawna w kancelarii Chałas i Wspólnicy - specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze znakowaniem, promocją i reklamą produktów, w tym żywności - suplementów diety oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Doradza klientom również w kwestiach związanych z ochroną konkurencji i konsumentów. Chętnie dzieli się wiedzą i umiejętnie przekazuje skomplikowane kwestie prawne w przystępny sposób.