CSB-System
Oprogramowanie ERP/MES dla przemysłu spożywczego
Blockchain to na pewno ciekawa technologia. Ale czy spełnia ona także oczekiwania przedsiębiorców? I tu pojawiają się kolejne pytania. Czy bazujący na Internecie system informacyjny mógłby zrewolucjonizować przemysł spożywczy? I jak przedsiębiorstwa mogą podejść do tej technologii?
Po pierwszych sukcesach w sektorze finansowym, pora na branżę spożywczą. Mowa o technologii blockchain. Za tą technologią stoi znajdująca się w chmurze zdecentralizowana baza danych, która jest aktualizowana chronologicznie i która przechowuje stale rosnącą listę rekordów danych transakcji. Podobnie jak w łańcuchu, nowe elementy są dodawane na stałe do końca blockchaina, aż blok będzie kompletny. Następnie generowany jest kolejny blok, przy czym każdy blok zawiera sumę kontrolną z poprzedniego bloku.
To, co brzmi nieco teoretycznie może być jednak początkiem przełomowych zmian w łańcuchu dostaw.
Rola technologii blockchain w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności
Technologia blockchain mogłaby doskonale sprawdzić się w wielu obszarach w branży spożywczej i wyprzeć niektóre stosowane dotychczas procedury i technologie. Konkretnym scenariuszem zastosowania jest śledzenie pochodzenia artykułów żywnościowych. Blockchain zapamiętuje dane w zabezpieczonym przed modyfikacjami formacie w centralnej bazie danych umieszczonej w chmurze. Umożliwia to zgodną z przepisami prawa wymianę danych pomiędzy dowolną liczbą podmiotów - od dostawców poprzez producentów, hurtownie, logistyków i detalistów aż do klientów. Z uwagi na to, że wszyscy pracują z tym samym rekordem danych, każda transakcja może być dokładnie prześledzona w czasie rzeczywistym, także po długim czasie. Technologia blockchain pozwoli usunąć w dzisiejszych łańcuchach dostaw wiele słabych punktów, takich jak niespójne lub brakujące informacje, papierowa dokumentacja czy problemy z interfejsami podczas wymiany danych. Ma to niebagatelny wpływ nie tylko na koszty i szybkość realizacji zamówień, ale też na bezpieczeństwo żywności. Informacje na temat pochodzenia, numerów serii produkcyjnych, danych produkcji, dat minimalnej trwałości, dokumentacji łańcucha chłodniczego są zapamiętane w blockchain. Tym samym można natychmiast zidentyfikować zanieczyszczone produkty i wycofać je z obiegu.
Decentralizacja i zabezpieczenie przed modyfikacją
Stopniowa integracja z łańcuchem dostaw
Każdemu, kto zamierza pracować z blockchain zaleca się stopniową integrację tej technologii z łańcuchem dostaw oraz utworzenie wewnętrznej bazy danych Blockchain. W kolejnym kroku baza danych powinna być rozszerzona o kolejne podmioty w celu ułatwienia wymiany danych. W efekcie końcowym będą uwzględnione wszystkie podmioty łańcucha dostaw aż do konsumentów. To z kolei oznacza lepsze doświadczenia zakupowe dla klientów, wyższą wartość dodaną wzdłuż całego łańcucha dostaw, efektywniejsze procesy i tym samym niższe koszty.
Zapraszamy do obserwowania profilu LinkedIn CSB-System Polska oraz do odwiedzenia naszej strefy blogowej.
Przeczytaj także
Poznaj procesy najlepszych praktyk w branży mięsnej oraz uzyskaj odpowiedź na pytanie o to jak pracują branżowi liderzy.
Systemy do planowania produkcji oznaczają większą elastyczność procesów i niższe koszty. Przy czym najlepiej jest, gdy są one bezpośrednio zintegrowane z oprogramowaniem ERP.
Niższe koszty magazynowe znajdują się wysoko na liście życzeń prawie wszystkich handlowców i producentów żywności. Wielu z nich ponosi w tym obszarze wysokie koszty. Dlaczego tak jest? Niektóre magazyny są nieprzejrzyste, inne przestarzałe technologicznie, a w większości przypadków są one po prostu przepełnione. Co więc należy zrobić, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków?
Polecane produkty