Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Kancerogenne barwniki
Substancje z grupy Sudanów to syntetyczne barwniki azowe o wysoce rakotwórczych właściwościach, które zwróciły uwagę europejskich ekspertów bezpieczeństwa żywności w 2003 r., gdy ich obecność wykryto w przyprawach takich jak curry, kurkuma czy papryka w proszku. Od tego momentu wprowadzono w życie przepisy regulujące stosowanie Sudanu w żywności, co wywołało konieczność opracowania różnorodnych technik analitycznych pozwalających na wykrywanie tych barwników w produktach spożywczych trafiających na rynek UE.
Złagodzenie przepisów
Dziesięć lat później, w 2013 r., stwierdzono, że problem udało się niemal całkowicie zażegnać, w związku z czym złagodzono regulacje dotyczące testów na obecność Sudanu – obowiązek analizy żywności pod tym kątem objął tylko 10% próbek. Z tego powodu zaczęto poszukiwać szybkich i tanich technik analitycznych, które nie wymagałyby dużych nakładów finansowych ani prowadzenia długotrwałych oznaczeń w produktach spożywczych.
Techniki chemometryczne
Badacze z Wydziału Chemii Analitycznej i Chemii Organicznej Uniwersytetu Rovira i Virgili w Hiszpanii opracowali skuteczną i wiarygodną metodę pozwalającą na szybkie wykrywanie Sudanu w żywności. Analiza ta opiera się o techniki chemometryczne, które okazały się wyjątkowo efektywne w detekcji zakazanego barwnika w próbkach produktów zafałszowanych Sudanem.
Detekcja i oznaczenie ilościowe
Pobrany z matryc materiał analityczny zbadany został przy pomocy spektrofotometru UV-VIS, a uzyskane w ten sposób dane posłużyły do przygotowania klasyfikacji próbek ze względu na obecność barwnika – specjalnie opracowany model matematyczny pozwolił naukowcom zidentyfikować produkty zafałszowane Sudanem i odróżnić je od „czystych” próbek. Następnie dokonano oznaczenia ilościowego barwnika poprzez zastosowanie modelu kalibracji wieloparametrowej, dzięki któremu powiązano sygnał zarejestrowany przez spektrofotometr ze stężeniem Sudanu w próbce.
Skuteczna i tania metoda o szerokim zastosowaniu
Badanie to stanowi potwierdzenie skuteczności technik chemometrycznych w analizie żywności, które według autorów pracy są wyjątkowo użyteczne w kontekście szybkiego i niedrogiego wykrywania określonych związków chemicznych. Metody tego typu mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w branży spożywczej, ale również w przypadku analiz dotyczących zanieczyszczeń środowiskowych.
Źródła:
Przeczytaj także
Alergia na orzechy jest jedną z najczęściej spotykanych alergii pokarmowych, której objawy mogą wystąpić już w kilka sekund po spożyciu nietolerowanej żywności. Grupa naukowców z Hiszpanii opracowała metodę, która pozwala na wykrywanie pozostałości orzechów nerkowca już w stężeniach tak niskich jak 10 mg/kg...
Reakcje alergiczne na jaja u uczulonych osób, zwłaszcza wśród dzieci, często występują zupełnie przypadkowo z powodu zanieczyszczenia krzyżowego żywności lub błędnej interpretacji informacji na etykiecie. Wykrywanie śladowych ilości jaj będzie teraz możliwe...
Badacze z Uniwersytetu Purdue w Stanach Zjednoczonych opracowali technologię pozwalającą na wykrywanie patogenów w żywności za pomocą zwykłego smartfona. Pozwala ona na detekcję groźnych mikroorganizmów, takich jak...