Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Turcja to największy na świecie producent orzechów laskowych. Wg danych FAO Turcja produkuje prawie 60% całej światowej produkcji tych orzechów. Jest też największym eksporterem łuskanych orzechów laskowych z ok. 67% udziałem w światowym eksporcie. W 2019 r. wyeksportowała ich 192,9 tys. t o wartości 1,24 mld USD. Jednocześnie Turcja zwiększa swoja pozycje na tym rynku. W latach 2015-19 eksport orzechów laskowych wzrósł o 8% w ujęciu wolumenowym i o 33% w wartościowym. Głównym odbiorcą tureckich orzechów laskowych, choć stopniowo zmniejszającym zakupy, są kraje Unii Europejskiej, w tym na czwartej pozycji w tureckim eksporcie Polska z 5% udziałem w 2019 r. (9,25 tys. t, za 63 tys. USD).
Prognoza produkcji na 2020 r.
Ministerstwo Rolnictwa Turcji opublikowało zrewidowane szacunki dotyczące produkcji orzechów laskowych w 2020 r. Obecnie szacuje produkcję na 660 tys. t.
Wstępne szacunki produkcji wynosiły 620 tys. t i powstały pod wpływem spodziewanych strat spowodowanych mrozem i innymi niekorzystnymi warunkami klimatycznymi. Gracze rynkowi uważają jednak, że produkcja może być jeszcze wyższa niż skorygowany szacunek i na rynku rośnie presja na spadek cen. Dlatego też Turecka Rada Zbożowa (TMO; założona w 1938 r., państwowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) zainterweniowała, aby przeciwdziałać oczekiwanemu spadkowi cen skupu orzechów, który odczuliby rolnicy.
Działania Tureckiej Rady Zbożowej
Ogłoszono ceny minimalne realizowanego przez siebie skupu orzechów laskowych, tj. za laskowe orzechy łuskane odmiany Giresun będzie wypłacane 22,5 TL/kg (3,05 USD/kg), a za orzechy łuskane odmiany Levant 22,0 TL/kg (2,99 USD/kg). W przypadku wielkotowarowych dostaw orzechów laskowych do ceny dodaje się średnio 1 TL i około 2 TL dla zarejestrowanych rolników jako wsparcie obszarowe, zakupu oleju napędowego i nawozów. Po zsumowaniu ceny orzechów laskowych będą się kształtować w skupie na poziomie 25,0 i 25,50 TL/kg (3,39 i 3,46 USD/kg).
Wcześniejsze postępowanie TMO
To nie pierwszy raz, kiedy TMO interweniuje w dostosowywaniu podaży lub cen orzechów laskowych na rynku tureckim. W 2018 r. wzrost eksportu o 35% przy wzroście popytu krajowego spowodował, że TMO sprzedało swoje zapasy na rynek krajowy. Podobną metodę zastosowano również w kwietniu 2019 r.
Rynek orzechów laskowych obecnie
Jak dotychczas ceny na tureckim rynku orzechów laskowych są niższe niż ceny TMO. Jednocześnie, choć nie oczekuje się, że rolnicy będą przetrzymywać swoje orzechy laskowe, aby podnieść ceny (nie mają często do tego odpowiedniej infrastruktury), mogą być bardziej skłonni do sprzedaży TMO niż innym podmiotom skupującym. Dlatego też Ferrero, duży gracz na tym rynku podał swoje ceny skupu bardzo zbliżone do cen TMO. Decydującym czynnikiem cenowym będzie jednak popyt ze strony Europy. Obecnie ceny orzechów w Europie są niskie, a popyt niewielki.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Od 1 września do 30 listopada 2020 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi na terenie całego kraju Powszechny Spis Rolny 2020. To badanie statystyka publiczna realizuje co 10 lat - ostatni spis rolny przeprowadzono w 2010 r.
W obecnym sezonie zbiory zbóż w Rosji powinny wynieść 118,6 mln ton (wzrost o 3,5%), a na Ukrainie – 72,7 mln ton (spadek o 4%).
W Polsce rocznie produkuje się żywność o wartości ponad 250 mld zł. Szacuje się, że rocznie około 40% polskiej żywności jest lokowane na rynkach zagranicznych. Okres wakacyjny służy branży HoReCa i producentom żywności – w tych kategoriach kartami płatniczymi wydajemy znacznie więcej niż przed rokiem