Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Z opublikowanych najnowszych danych dotyczących handlu rolno-spożywczego UE wynika, że w kwietniu 2022 r. całkowita wartość unijnego handlu rolno-spożywczego osiągnęła wartość 31,4 mld euro, co oznacza wzrost o 14% w porównaniu z kwietniem 2021 r. Eksport rolny UE spadł o 5,4%, głównie z powodu mniejszego eksportu do Rosji (-26%) i Chin (-11%).
Import unijnych produktów rolnych osiągnął wartość 13,5 mld EUR (o 1,2% mniej niż w marcu), co dało saldo handlu rolno-spożywczego za kwiecień 2022 r. w wysokości 4,4 mld EUR. 4,4 mld za kwiecień 2022 r. Jest to spadek o 16% miesiąc do miesiąca. Ogólnie rzecz biorąc, przepływy handlowe od stycznia do kwietnia 2022 roku są znacznie wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, przy czym eksport wzrósł o 10%, a import o 28% ze względu na wysokie ceny światowe.
Raport skupia się również na wpływie inwazji Rosji na Ukrainę na handel rolno-spożywczy w kwietniu 2022 r. W rezultacie w marcu i kwietniu drastycznie spadł import kukurydzy z Ukrainy (-35% w stosunku do analogicznego okresu 2021 r.), podobnie jak z Serbii (-77%). Import kukurydzy z USA, Kanady, Mołdawii i Brazylii częściowo zrekompensował to zakłócenie łańcucha dostaw. Znaczące wzrosty miesiąc do miesiąca odnotowano w eksporcie na Ukrainę i do Afryki Subsaharyjskiej. Na Ukrainę odnotowano 93-procentowy wzrost w stosunku do marca, przy szczególnie silnym wzroście eksportu wieprzowiny, drobiu, mąki i zbóż.
Wzrost eksportu do Afryki Subsaharyjskiej dotyczył nasion oleistych (+83% ilościowo), zbóż (+27%) i przetworów zbożowych (+14%). Wśród poszczególnych kategorii produktów, w pierwszych czterech miesiącach roku najbardziej wzrosła wartość eksportu zbóż, zwiększając się o 26% lub 1 mln euro. Znaczny wzrost odnotowały również przetwory zbożowe i produkty przemiału (+15%) oraz produkty mleczne (+13%).
Natomiast eksport wieprzowiny i produktów sadownictwa spadł odpowiednio o 24% i 3%. Było to spowodowane dalszym zmniejszeniem popytu na eksport wieprzowiny do Chin oraz mniejszym popytem na produkty sadownicze w Wielkiej Brytanii i Rosji.
Więcej informacji na temat najnowszych danych dotyczących handlu rolno-spożywczego w UE można znaleźć tutaj, a na temat handlu rolno-spożywczego w UE ogólnie tutaj.
Źródło: KE
Przeczytaj także
W najnowszej decyzji Prezes UOKiK nałożył przeszło 300 tys. zł kary na spółkę PolishAgri – lidera eksportu zbóż w zachodniej Polsce, która żądała od rolników całości zakontraktowanych dostaw, nawet jeśli nie byli w stanie tego zrobić z przyczyn niezależnych od nich.
Najnowsze dane naukowe wskazywały na konieczność znowelizowania katalogu materiałów paszowych. Zmiana polega m.in. na dodaniu nowych pozycji do procesów obróbki i materiałów paszowych oraz dostosowaniu obecnie istniejących pozycji
W ramach siódmej edycji Silver Axe, corocznej operacji Europolu ukierunkowanej na nielegalne pestycydy, zidentyfikowano nowe trendy pojawiające się na czarnym rynku w UE i przejęto 1150 ton nielegalnych pestycydów.