Rejestracja do katalogu firm

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

UOKiK w ochronie rolników

Kategoria: Biznes Fakty

Walka z przewagą kontraktową

Urząd na bieżąco bada rynek rolno- spożywczy na kilku płaszczyznach. Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów informuje, że prowadzą obecnie różne działania mające ułatwić rolnikom funkcjonowanie. Jednym z nich jest walka z wykorzystywaniem przewagi kontraktowej. Przykładem firmy podejrzanej o takie zabiegi jest Fruit Polska,  jedna z największych firm skupujących owoce i produkujących koncentrat jabłkowy w Polsce. Spółka osiągnęła w ubiegłym roku obrót przekraczający sto milionów złotych. Dotychczasowo ustalono, że wydłuża ona terminy płatności wobec wielu dostawców. W przypadku rolników brak zapłaty w terminie może oznaczać utratę płynności finansowej i poważne kłopoty, a dla spółki jest darmową formą kredytowania działalności.

Analiza cen w łańcuchu dostaw

UOKiK zajmuje się również analizą relacji sklepów z rolnikami. Monitoruje, czy ceny i warunki oferowane przez punkty skupu są realizacją polityki handlowej przetwórców, z którymi współpracują, czy też wynikają z sytuacji rynkowej, współpracy z tymi samymi odbiorcami i naśladownictwa cenowego. Prezes UOKiK Marek Niechciał tłumaczy, że dzięki temu są w stanie wyłapać w którym etapie sprzedaży dochodzi do np. podniesienia cen. Przykładem niezgodności cenowych jest sytuacja konsumentów z Podkarpacia którzy zapłacili 10,50 zł za kilogram malin, który w tym samym czasie kosztował 3 razy więcej w Zachodniopomorskiem.  Z analiz UOKiK wynika, że najwyższe ceny owoców są na zachodzie kraju, a najniższe - na wschodzie.

Co dalej?

UOKiK będzie na bieżąco kontrolował przedsiębiorców działających na poszczególnych ogniwach łańcucha dostaw i analizował umowy kontraktacyjne. Dodatkowo UOKiK wykorzystuje zebrane dane i przygotowuje mapy oraz zestawienia producentów, punktów skupu i kluczowych przetwórców działających na rynku rolnym. Pozwala to przykładowo przewidzieć, że jednym z rynków wrażliwych w tym roku będzie produkcja jabłek. Okres wzmożonego skupu przypada od sierpnia do listopada. Wstępna projekcja plonów zakłada, że zbiory w tym roku będą zdecydowanie wyższe niż w ubiegłym.

Jakość i oznakowanie warzyw

Wszelkie zmiany cenowe i jakościowe na rynku spożywczym najbardziej doskwierają konsumentom. Jest to pole działań Inspekcji Handlowej, która zajmuje się kontrolą tych aspektów. Kontrolerzy przebadali już 1400 partii warzyw. Najważniejsze było poprawne, nie wprowadzające w błąd, oznakowanie krajem pochodzenia. Dobrą wiadomością jest to, że inspektorzy nie mieli większych zastrzeżeń do oznakowania warzyw krajem pochodzenia „Polska”. Ich jakość również nie wzbudziła wątpliwości.

Dla rolników

UOKiK przygotował zmiany prawne, które ułatwią badanie wykorzystywania przewagi w stosunku do małych rolników. Rada Ministrów przyjęła nowelizację we wtorek, 31 lipca. Zniesione zostały m.in. progi obrotowe, które ograniczały interwencję urzędu.

Warto pamiętać, że już teraz każdy rolnik może zawiadomić UOKiK o nieprawidłowościach. Wystarczy skontaktować się z urzędem. Zawiadamiający zachowują swoją anonimowość.

Źródło: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=14617 

Wybierz obszar: Inspekcje Pańswowe

Autor: Paulina Gawron

Paulina Gawron

Na podstawie materiałów prasowych UOKiK

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn