Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Gwardia Cywilna w ramach operacji Matrihoney przesłuchała 11 osób w związku z wprowadzeniem do obrotu ponad 40 ton miodu pochodzenia chińskiego, który zawierał zbyt wysoki poziom pozostałości pestycydów i mógł stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.
Przedsiębiorstwo objęte dochodzeniem fałszowało dokumentację, próbując obejść kontrole. Produkt zawierał pestycyd w ilości przekraczającej maksymalne limity. Ponadto ten importowany miód był sprzedawany jako certyfikowany miód ekologiczny.
Pierwsza o takiej skali operacja, ukierunkowana na walkę z fałszowaniem miodu w Hiszpanii
Hiszpańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało do informacji, że to pierwsza przeprowadzona na tak dużą skalę operacja związana z produkcją i handlem zafałszowanym miodem na poziomie europejskim. Podsumowanie działań opublikowano w sierpniu 2024 r., a dochodzenie rozpoczęto w 2022 r. na podstawie podejrzeń o możliwych nieprawidłowościach, popełnionych przez jedną z największych hiszpańskich firm w branży.
Firma rozcieńczała miód w celu ukrycia pozostałości pestycydów
Straż Cywilna przeanalizowała 250 tys. akt i ponad 5 tys. maili, co umożliwiło weryfikację popełnionych przestępstw. Udowodniono, że firma w celu ukrycia obecności pestycydów mieszała miód chiński z miodami europejskimi, próbując go rozcieńczyć i zmniejszyć stężenie niedozwolonych substancji.
Dzięki przeprowadzonej analizie dokumentacji udało się wykazać nieprawidłowości dotyczące deklaracji wywozu partii miodu. Z przeanalizowanych informacji wynika, że kilka partii miodu organicznego z Chin, narażonych na działanie pestycydu, zostało sfałszowanych w celu późniejszej sprzedaży. Władze europejskie, zaalarmowane przez Gwardię Cywilną o imporcie miodu, uruchomiły mechanizmy kontrolne w celu zapewnienia zgodności z przepisami wspólnotowymi, uniemożliwiając dalsze wprowadzanie tego produktu do obrotu.
W sprawie fałszowania miodu oskarżono 11 osób
W tej sprawie oskarżono 11 osób o szereg przestępstw związanych z przynależnością do organizacji przestępczej, fałszowaniem dokumentów i zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Operacją kierowały władze z prowincji Walencja. Nie podano do publicznej informacji nazwy hiszpańskiej firmy zajmującej się importem i eksportem miodu.
Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych z Hiszpanii
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.
Przeczytaj także
Węgorze szkliste są przysmakiem kuchni azjatyckiej, a ich wartość na czarnym rynku w zależności od regionu, popytu i podaży może sięgać w skrajnych przypadkach nawet kilku tysięcy euro za kilogram.
Agencja ds. Standardów Żywności (FSA) we współpracy ze Szkocką Agencją ds. Standardów Żywności (FSS) rozpoczęła dochodzenie dotyczące obecności niezadeklarowanego alergenu (orzeszków ziemnych) w wielu produktach. Prowadzone są działania, aby jak najszybciej ustalić źródło, jak i łańcuch dystrybucji danych partii.
Komisja Europejska 16 września 2024 r. opublikowała sprawozdanie podsumowujące zgłoszenia z 2023 r. w Sieci Ostrzegania i Współpracy (ACN). W porównaniu z 2022 r. nastąpił znaczny wzrost liczby powiadomień.